Záhadná nemoc, připomínající zápal plic, kosí ve Spojených státech psy

Psy ve Spojených státech kosí neznámý respirační syndrom. Příčinu záhadné nemoci zatím veterináři neznají.
Manželé Heckemeyerovi z amerického Colorada se rozhodli oslavit 20. výročí svatby dovolenou v Evropě. Svou milovanou psí smečku proto svěřili na 14 dnů do péče zavedeného psího hotelu. To, co je čekalo po návratu, si ale nejspíš neuměli představit ani v nejdivočejších snech.

Šestiletý sibiřský husy Thunder vykazoval po návratu z psího hotelu známky respiračního onemocnění – měl potíže s dýcháním a kašlal. Po dvoutýdenní péči veterináře, která rodinu na více než 16 900 dolarů, se zdálo, že nemoc postupně ustupuje. Pak se ale stav Thundera opět zhoršil a rodina s ním opět vyrazila na pohotovost. Krátce poté jim veterinář zavolal, aby se přišli s Tunderem rozloučit.

Příčina neznámá

O příčině nemoci, která postihla Thundera, toho ví veterináři zatím jen velmi málo. Zpočátku se projevuje hlavně kašlem. Ten může přetrvávat i několik týdnů a postupně přechází v zápal plic, patrný i na rentgenových snímcích. Podle Oregonské asociace veterinárních lékařů, která obdržela více než 200 hlášení o podobných případech, nemoc nereaguje na léčbu antibiotiky a v akutních případech zápalu plic se špatné výsledky projevují již po 24 až 36 hodinách.

„Nevíme, co je příčinou této nemoci, a nemůžeme ani říct, jak se přenáší,“ tvrdí Lindsey Ganzerová, veterinární lékařka z Colorada. Veterinární centrum, které Ganzerová provozuje, zaznamenalo od 20. října nejméně 35 případů nemocných psů, přičemž čtyři psi v důsledku těžkého zápalu plic uhynuli.

 

 

 

Vyhráno ale nemají ani psi, kteří se dostali z nejhoršího – podle Lindsey Ganzerové je většina z nich stále nemocná a lékaři jim musí doplňovat kyslík a podávat koktejl antibiotik. Antibiotika ale pomáhají hlavně při léčbě sekundárních infekcí, nemoc samotnou bohužel neléčí.

Mezi obvyklé symptomy záhadné psí nemoci patří podle veterinářů potíže s dýcháním, horečka, kašel doprovázené nechutenstvím a výtokem z očí. Nemoc tak připomíná psincový kašel, což je běžné a poměrně dobře léčitelné onemocnění. Na rozdíl od něj ale kašel u nemocných psů přetrvává velmi dlouhou dobu a poměrně rychle přechází v zápal plic.

Psí smečku Heckemeyerých tato podivná nemoc zcela zpustošila. Vedle Thundera, který nemoci podlehl, onemocněli i další tři psi a jeden se nachází v karanténě u příbuzných. Za veterinární péči nemocných psů již rodina utratila 15 500 dolarů, přičemž další výdaje je ještě čekají.

Slibná stopa

O novém respiračním syndromu veterináři slýchají již přes rok. Příčina nemoci je ale i přes jistý pokrok stále velkou neznámou. „Nenašli jsme žádné známé viry, bakterie ani plísně, které by byly známými patogeny,“ říká výzkumník David Needle, který pracuje jako vedoucí patologické sekce ve Veterinární diagnostické laboratoři v New Hampshire. 

Needleův kolega, který zkoumal vzorky, ale zjistil, že u 21 z 30 zvířat, která vědci sekvenovali, se vyskytovala malá podivná bakterie. Výzkumníci poté našli důkazy o výskytu stejné bakterie u nemocných psů v okolí Nové Anglie, sběr vzorků z dalších koutů Spojených států je ale teprve v počátcích.

TIP: Americký startup se pustil do vývoje přípravku, který má psům prodloužit život

V současné době podle vědců neexistují žádné důkazy o tom, že by se mohli od psů touto nemocí nakazit i lidé nebo jiné druhy zvířat. Prozatím není ani jasná úmrtnost na záhadnou nemoc. Podle Needlea i Ganzerové nemusí být příliš vysoká. Vzhledem k tomu, že potenciální patogen byl zjištěn ve výtěrech z nosu a krku, je podle vědců možné, že si ho psi předávají navzájem blízkým kontaktem. Vyloučený ale není ani přenos vzduchem. Lindsey Ganzerová proto majitelům psů doporučuje, aby se zatím vyhýbali penzionům, psím školkám a všem místům s vysokou koncentrací psů.


Další články v sekci