Záludnosti sedmi barev: Čím je způsobené zbarvení peruánské Duhové hory

Peruánské Andy jsou nádherným koutem světa. Jedna ze zdejších hor ovšem v posledních letech přitahuje zvlášť velkou pozornost. Jedná se o vrchol Vinicunca, jemuž se rovněž říká Montaña de Siete Colores, což znamená Sedmibarevná hora nebo také Duhová hora

03.10.2022 - Marek TeličkaHora Vinicunca se nachází zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od Cusca, které má zhruba 400 tisíc obyvatel a je správním sídlem oblasti. Zdejší hory jsou zbarveny od tyrkysové po zlatavou. Důvodem je někdejší vulkanická činnost, která obohatila horniny o různé prvky a potom vrásnění, jenž změnilo dříve horizontální položení barevných vrstev. Například červeně zbarvené vrstvy mají příměs oxidu železitého, žlutou má na svědomí pyrit, fialové vrstvy vděčí za své zbarvení goethitu a limonitu a zelené horniny obsahují chlorit. 

Duhová hora je skutečně neobyčejná, ale fotografie, které uvidíte na Instagramu a na prospektech cestovních agentur v Cuscu, jsou upravované a nerealistické. Barvy na nich jsou mnohem sytější než ve skutečnosti. Pokud byste tedy byli v Cuscu a chtěli se na horu vydat, mějte na paměti, že v realitě nevypadá jako kouzelný kopec z cukru. Navíc se dosažení jejího vrcholu v žádném případě nedá označit za snadný výlet.

TIP: Horu Sedmi barev nenajdete v průvodcích, nabízí ale úchvatnou podívanou

Jen jízda autem k bodu, od nějž budete odkázáni jen na vlastní nohy, zabere tři hodiny a pak vás čeká zhruba desetikilometrová cesta náročným terénem. Ti, kdo ji absolvovali, zdůrazňují, že za špatného počasí (déšť nebo sníh) je téměř neschůdná. A v neposlední řadě si musíte uvědomit, že Cusco je sice 3 400 vysoko (takže si člověk na nadmořskou výšku může částečně zvyknout už ve městě), ale Vinicunca je ještě o dalších 1 800 metrů výš. Nadmořská výška 5 200 metrů znamená, že vystoupáte jen o trochu níž, než je výška základního tábora Mount Everestu. 


Další články v sekci