Reklama


Zaměřeno na Kraba: Na známou mlhovinu zacílily velké dalekohledy

12.05.2017 - Redakce Tajemství vesmíru

Krabí mlhovina, měřící asi 10 světelných let, je pozůstatek exploze supernovy z roku 1054. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvacet dní. Na noční obloze byla pouhým okem viditelná ještě zhruba rok. Mlhovina je typická svými velmi zvláštními filamenty. Zvláštními proto, že podle měření mají menší hmotnost, než hmota vyvržená původní supernovou a také proto, že se rozpínají vyšší rychlostí, než jaká by odpovídala samotnému výbuchu.

Ve středu Krabí mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda s hmotností našeho Slunce, ale o velikosti odpovídající malému městu (zhruba 30 kilometrů v průměru). Měření ukázala, že pulsar v Krabí mlhovině rotuje rychlostí asi 30× za sekundu. Energie vyzařovaná tímto pulzarem je stotisíckrát větší než energie vyzařovaná naší hvězdou.

Nejnovější pohled na Krabí mlhovinu vznikl díky pozorování čtyř vesmírných přístrojů a pozemského radioteleskopu. Data z družice Chandra (rentgenově), XMM-Newton (ultrafialově), Hubble (viditelně) a Spitzer (infračerveně) jsou vidět fialově, modře, zeleně a žlutě. Pozemská data na rádiových vlnách z VLA (Very Large Array) jsou vidět červeně. 

  • Zdroj textu: apod.nasa.gov
  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Chandra, Spitzer, XMM-Newton, Hubble

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907