Zázrak transplantace: Slepému pulci vrátilo zrak oko voperované na ocas

Vypadá to jako experiment šíleného vědce, ale experiment s transplantací očí může mít zcela zásadní dopad pro lidské pacienty

03.04.2017 - Stanislav MihulkaTransplantace orgánů, jako jsou plíce nebo srdce, už dnes probíhají vcelku běžně. Se smyslovými orgány, jakou jsou například oči, to je ale mnohem horší. Vědci řeší hlavně to, jak takový orgán znovu připojit k oku.

Tak trochu děsivý experiment amerických vědců ukázal, že to možná až tak obtížné nebude. Nejprve odejmuli oči zárodkům pulců, a pak je transplantovali zpět, jenomže na jiné místo. Namísto dvou očí na hlavě měli pulci po zákroku jedno oko na svém ocasu.

Oko na ocasu

Vědci nenapojovali nervy oka na mozek pulce, ale stimulovali růst nervů pomocí zolmitriptanu, což je lék používaný při migréně a je o něm známo, že ovlivňuje vývoj nových nervů.

TIP: Transplantace lidských kmenových buněk vrátila zrak pokusným králíkům

Experimenty s pulci potvrdily, že i když mají oko jen tak voperované do ocasu, tak se jim částečně obnovil zrak. Výsledky výzkumu budou velmi užitečné pro vývoj metod transplantací lidského oka a dalších problematických orgánů.

  • Zdroj textu

    Tufts University

  • Zdroj fotografií

    Allen Discovery Center at Tufts University


Další články v sekci