Zemřel Artur Fischer: Vynálezce hmoždinky a Bill Gates domácích kutilů

V požehnaném věku 96 let zemřel legendární německý vynálezce Artur Fischer – muž, který dal světu hmoždinku, stavebnici Fischertechnik, držák na horké nápoje nebo třeba modelínu vyrobenou z bramborového škrobu

10.02.2016 - Martin ReichmanSvůj první patent - synchronizovanou mechaniku blesku fotoaparátu, si Artur Fischer zaregistroval již v roce 1947. Nápad od něj později koupila společnost Agfa AG - celkem má na svém kontě 1 100 zlepšovacích návrhů. „Čím je pro svět osobních počítačů Bill Gates, tím je Artur Fischer pro domácí kutily,“ vysekl před časem Fisherovi poklonu německý časopis Der Spiegel.

Mezi nejznámější Fischerovy patenty patří hmoždinky - ty od roku 1958 ulehčily práci milionům kutilů i profesionálů. V současnosti se jich denně po celém světě vyrobí zhruba 14 milionů kusů.

Vášnivý inovátor stojí i za populární vzdělávací hračkou Fischertechnik (technicky laděné obdoby Lega), kterou se proslavil především v Německu. Jedním z jeho posledních vynálezů je přístroj, který umožňuje pohodlnější konzumaci vařených vajec.

„Mám zájem o jakýkoliv problém, který lze vyřešit,“ vysvětlil svoji posedlost vynálezy v roce 2007 pro časopis Technology Review. Artur Fischer zemřel na konci ledna ve svém domě ve Waldachtalu. Bylo mu 96 let.

  • Zdroj textu

    The New York Times, Wikipedia,

  • Zdroj fotografií

    fischer.de


Další články v sekci