Reklama


Zemřel Ludvík I. Bavorský, král, jehož o trůn připravila láska

Ludvík I. Bavorský (1786-1868) - Ludvík I. Bavorský (1786-1868)
Ludvík I. Bavorský (1786-1868) - Ludvík I. Bavorský (1786-1868)
29 . 2 . 1868

Psalo se 29. února 1868, když někdejší bavorský král Ludvík I. vydechl naposledy. O korunu ho však nepřipravila smrt, nýbrž revoluční rok 1848. Nepokojům v Bavorsku ale položil základy sám Ludvík, když otevřel dveře do politiky své milované Lole Montezové!

Milostný poměr mezi králem a irskou tanečnicí vzplál roku 1846. Ludvík měl za sebou již několik milostných avantýr, ale jeho nová vyvolená mu bravurně sekundovala. To mu vůbec nevadilo a svou lásku dokonce povýšil do šlechtického stavu! Přestože držel nad Montezovou, nově hraběnkou Landsfeldovou, ochrannou ruku, veřejnost se proti jejím politickým pletichám stále více bouřila. Studentská demonstrace vedla až k tomu, že král neváhal a nechal uzavřít univerzitu! Přestože své rozhodnutí pod nátlakem lidu odvolal, Montezovou ani svou funkci už zachránit nedokázal. Lola musela opustit Mnichov a král abdikoval ve prospěch svého syna.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907