Budoucnost oceánské vědy: Výzkumná loď Earth 300 chce být plovoucím vědeckým městem

12.04.2021 - Martin Reichman

Architektonické studio Iddes Yachts připravilo koncept vědeckého plavidla budoucnosti – jejich 300 metrů dlouhá loď Earth 300 chce být doslova plovoucím vědeckým městem

<p>300 metrů dlouhá plovoucí laboratoř <strong>Earth 300</strong> má být větší než Titanic.</p>

300 metrů dlouhá plovoucí laboratoř Earth 300 má být větší než Titanic.


Reklama

Špičková architektonická studia, která se zabývají návrhy luxusních produktů pro movité klienty, obvykle neplýtvají svým časem ve vědeckých projektech. Důvody jsou zřejmé – špičková věda je dnes drahým podnikem sama o sobě a zbytný design tak bývá často (neprávem) upozaděn. Výjimky ale potvrzují pravidlo, jak ukazuje nový koncept z dílny architektonického studia Iddes Yachts. Toto původně katalánské studio má na svém kontě množství oceňovaných projektů, mezi které patří například superluxusní jachta šejcha Muhammada, premiéra a viceprezidenta Spojených arabských emirátů a emíra Dubaje.

Větší než Titanic

Nejnovějším počinem Iddes Yachts je návrh obřího plavidla pojmenovaného Earth 300. Tato 300 metrů dlouhá loď se má stát doslova plovoucím vědeckým městem budoucnosti. Má poskytnout nejmoderněji vybavené laboratoře pro až 160 vědeckých pracovníků oceánského výzkumu a zázemí pro dalších 20 studentů a 40 VIP hostů. Na samotném provozu lodi se má podílet 165 členů posádky. 

Jak se sluší a patří na vědeckou loď, pohon Earth 300 se má obejít takřka zcela bez emisí – energii mu mají dodávat speciální reaktory založené na roztavených solích. Namísto obligátních bazénů a barů má představené plavidlo pojmout 22 vědeckých laboratoří vybavených nejnovější robotikou a umělou inteligencí. Součástí má být i flotila pokročilých podvodních plavidel, které vědci využijí například při hlubinném výzkumu nebo heliport pro letecký výzkum nad hladinou.

TIP: Společnost Sinot představila koncept superjachty s vodíkovým pohonem

Podle námořního architekta Ivána Salase Jeffersona by Earth 300 mohla vyrazit na moře již v roce 2025. O spolupráci na projektu projevily zájem technologické firmy ze Silicon Valley, nebo třeba IBM, RINA, Triton Submarines a EYOS Expeditions či dánský startup Seaborg Technologies.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907