Burácející velitel: Americký generál Herbert Norman Schwarzkopf (1)

Jeden z nejslavnějších amerických generálů druhé poloviny 20. století se prvního nasazení dočkal ve Vietnamu, kde projevil rozvahu a statečnost. Byl však nejen skvělý polní velitel, ale i stratég, což prokázal při své nejslavnější misi – velení spojeneckým vojskům ve válce s Irákem

27.07.2023 - Jan Kozák



Je srpen 1965, jihovietnamskou základnu Duc Co nedaleko Pleik již několik měsíců obléhá přesila Vietkongu. Na pomoc jí přilétá oddíl výsadkářů, ten se ale sám na deset dní ocitne v drtivém sevření a bojuje o život. V jeho řadách na sebe svou odvahou upozorní i americký poradce, jistý major Norman Schwarzkopf. Ten během těžkých střetů prokáže nejen vůdčí schopnosti, ale také železné nervy a nezdolnou odvahu. Jde o začátek úspěšné kariéry jednoho z nejslavnějších a nejrespektovanějších amerických vojevůdců.

Synem veterána 

Herbert Norman Schwarzkopf junior se narodil 22. srpna 1934 v Trentonu ve státě New Jersey. Jeho otec byl veterán Velké války, absolvent prestižní vojenské akademie West Point a první superintendant policejního sboru státu New Jersey. Synovi vštěpoval smysl pro čest, povinnost a službu vlasti a ten proto již od útlého věku toužil po kariéře armádního důstojníka. V roce 1946 pak Norman odcestoval za otcem do Íránu, kde našel zálibu v blízkovýchodní kultuře. 

Vojenské vzdělání Schwarzkopf zahájil v roce 1951 na akademii ve Valley Forge. Škola se pyšnila svým důrazem na čest a disciplínu a Norman ji absolvoval jako jeden z nejlepších studentů v ročníku. To mu společně s pověstí otce otevřelo cestu na West Point; zde se od kadetů očekávala pravdomluvnost, čestnost a dostání svému slovu za každých okolností. To Schwarzkopfovi pomohlo pevně nasměrovat svůj morální kompas a v roce 1956 odpromoval jako 43. nejlepší student z celkem 480 kadetů. Na podzim stejného roku vstoupil do US Army v hodnosti podporučíka. 

Během studií koketoval s myšlenkou stát se tankistou, nakonec se ale rozhodl pro službu výsadkáře a v roce 1957 se postavil do čela jedné z rot 187. výsadkového pluku dislokovaného na základně Fort Campbell. Pluk tvořil součást legendární 101. výsadkové divize a Schwarzkopf se těšil na možnost sloužit po boku elity. Jak se ale ukázalo, realita za očekáváními silně zaostávala. Právě ve Fort Campbell se totiž mladý podporučík poprvé setkal s problémy, které tehdy americkou armádu sužovaly.

Zkušenosti s diplomacií 

US Army na konci 50. let trpěla odlivem veteránů z druhé světové války a bojů v Koreji, kteří odcházeli do výslužby či postoupili na štábní pozice. Na jejich místa přicházeli nedisciplinovaní a neschopní muži; Schwarzkopf ve svých pamětech uvádí, že řada jeho nadřízených neměla smysl pro čest, holdovala alkoholu a vojenskou službou pouze zabíjeli čas. Jeho přímý nadřízený v hodnosti kapitána pak byl natolik neschopný, že Schwarzkopf za něj musel dělat většinu jeho povinností. 

Právě to mu pomohlo v kariérním postupu, neboť tím prokázal své organizační i vůdcovské schopnosti. V roce 1958 se tak dočkal povýšení na poručíka a přeřazení ke štábu bojové skupiny v rámci pluku. Coby štábní důstojník odjel o rok později do Berlína na dvouletý turnus u 6. pěšího pluku v rozděleném městě. Vztahy mezi SSSR a USA byly v té době velmi napjaté a Schwarzkopf se tak ocitl v prostředí, kde mohla válka vypuknout každým dnem. 

V Berlíně se stal pobočníkem generála Charlese Johnsona – toho času velitele amerických pozemních sil ve městě. Vzhledem ke složité mezinárodní situaci se tak Schwarzkopf často, nyní již nadporučík, účastnil diplomatických jednání, schůzek se zástupci vlády či společných cvičení s francouzskými a britskými jednotkami. Díky tomu získal mnoho cenných zkušeností s vojenskou diplomacií a mezinárodními vztahy.

Křest ohněm ve Vietnamu 

V roce 1961 se dočkal povýšení na kapitána a krátce nato se vrátil zpět do USA. Ve středisku Fort Benning absolvoval roční kurs pokročilého pěchotního výcviku, který dokončil jako třetí nejlepší z ročníku; poté nastoupil na Univerzitu Jižní Kalifornie. Zde se věnoval naváděným zbraním a v roce 1964 úspěšně odpromoval. 

V té době se už Spojené státy naplno zapojily do války v jihovýchodní Asii a Schwarzkopf tak poprvé získal možnost otestovat své zkušenosti v boji. Na vlastní žádost byl roku 1965 odeslán do Vietnamu, kde se stal vojenským poradcem v řadách jihovietnamské Výsadkové brigády; šlo o elitní útvar čítající 5 000 vysoce motivovaných, disciplinovaných a fyzicky zdatných vojáků. Právě v řadách této jednotky se měl Schwarzkopf zúčastnit výsadkové operace s cílem prolomit obklíčení tábora speciálních sil Duc Co ležící u Pleiku nedaleko hranic s Kambodžou. 

TIP: Vietnam bude identifikovat oběti války v masových hrobech pomocí DNA

Velení hrubě podcenilo sílu nepřítele v oblasti a brigáda proto neobdržela prakticky žádnou dělostřeleckou ani leteckou podporu. Velitel brigády na Schwarzkopfovo doporučení útok odložil o 48 hodin, kvůli čemuž si tvrdohlavého kapitána zavolal „na kobereček“ jihovietnamský generál Vinh Loc. Generálův americký poradce dokonce chtěl Schwarzkopfa zbavit funkce, ten si ale stál za svým a nakonec se mu podařilo odložení akce prosadit. U velení se tak zapsal jako potížista, zároveň mu ale jeho odvaha a pevné zásady vynesly povýšení na majora.

Dokončení: Burácející velitel: Americký generál Herbert Norman Schwarzkopf (2) (vychází ve čtvrtek 3. srpna)

Další články v sekci