Čas bezuzdných radovánek: Jak vypadaly oslavy masopustu v českých zemích

20.02.2017 - Eva Svobodová

Čím vším se během masopustu bavili naši předkové a kde ve vlastně vzala tradice masopustu?

Průvod s maskami -<p>Král Vladislav Jagellonský se veselil natolik, že neváhal tančit s maskou chlupaté kramářky</p>
Průvod s maskami -

Král Vladislav Jagellonský se veselil natolik, že neváhal tančit s maskou chlupaté kramářky


Reklama

Masopust se v křesťanském kalendáři kryje s obdobím nazývaným liturgické mezidobí. Tento čas je rozprostřen mezi koncem vánoční doby a Popeleční středou, která znamená začátek čtyřicetidenního půstu a příprav na Velikonoce.

Z předkřesťanských dob

Jako mnoho jiných tradic má i slavení masopustu svoje předkřesťanské dějiny. Veselé reje a hodování byly součástí pohanských rituálů, jež měly přivolat plodnost, úrodu a prosperitu. Křesťanství tyto zvyklosti zcela nepotlačilo, ale podařilo se mu je vhodně podchytit a vtělit do logiky církevního roku: dlouhé době odříkání předchází její protipól, omezený čas, v němž je dovoleno (téměř) všechno.

Ať už jsou to nevázané hostiny, bujaré tancovačky nebo kostýmované veselice, v nichž se boháč převlékne za chudáka a žebrák za krále. Jedním ze specifik masopustu totiž je, že převrací skutečnost naruby.

Veselice a muži v sukních

Slavení masopustu v tomto duchu je u nás doloženo již od 13. století, z doby vlády Přemysla Otakara II. Účastnili se jej lidé z nižších i vysokých vrstev, přičemž zvláště pro ty první bylo masopustní veselí blahodárným časem, kdy za sebou mohli na chvíli nechat všednodenní tvrdou realitu, zapomenout na starosti spojené s obživou a jednoduše se bavit.

Masopust spadal do období klidu od sezónních prací na poli, takže zbýval čas i na kratochvíle. V masopustě se například s oblibou vystrojovaly svatby, při nichž bylo v Čechách zvykem inscenovat komické parodie sňatků se záměnou pohlaví snoubenců. Převlékání mužů za ženy a žen za muže bylo vůbec velmi oblíbené, jelikož máloco dokáže vyvolat veselí tak spolehlivě napříč všemi historickými epochami.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 4/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907