S neúprosným vylidňováním vesnic se potýká většina zemí Evropy. Někde situaci řeší finančními pobídkami, jinde nabízí domy téměř zadarmo. K podobnému kroku se nyní odhodlala i radnice italského městečka Ollolai, ležícího uprostřed prosluněné Sardinie.
Zájemcům radnice nabízí domy za 1 euro, podmínkou je, aby se nový majitelé do tří let postarali o renovaci domu. Celkové náklady se tak v závislosti na velikosti domu a rozsahu prací mohou vyšplhat k půl milionu korun.
Ze zhruba 200 nemovitostí se radnici podařilo najít kupce pro tři domy, zájem je ale podle starosty značný. „Aktuálně evidujeme zhruba stovku zájemců z celého světa – od Ruska až po Austrálii.“
Starosta Efisio Arbau doufá, že rekonstrukce domů pomůže vytvořit nová pracovní místa a oživí místní skomírající ekonomiku. Ollolai je podle něj skvělým místem pro všechny, kdo si potřebují odpočinout od neustálého stresu.
„Pyšníme se historií sahající až do pravěku,“ řekl starosta města Efisio Arbau. „Můj záměr je zachránit naše unikátní tradice před úpadkem do zapomnění,“ uvedl. „Hrdost na naši minulost je naše síla. Vždycky jsme byli tvrdí lidé a naše město nenecháme zemřít,“ dodal Arbau.
TIP: Chcete bydlet ve Švýcarsku? Úřady vám přispějí půl druhým milionem
V malebném městečku, tyčícím se v nadmořské výšce 970 metrů nad mořem, dnes žije okolo 1 300 stálých obyvatel, ještě před 50 lety přitom místní populace čítala dvojnásobek. Mezi vyhlášené speciality patří místní ovčí sýr Casu Fiore Sardo. Dlouhou tradici zde má i košíkářské řemeslo.
CNN
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)