Za deštivého počasí jsou solární panely takřka k ničemu. Nebo alespoň doposud byly. Čínští vědci ale přišli s chytrým řešením - jejich nové solární panely mohou vyrábět elektřinu z energie dopadajících kapek deště.
Klíčovou roli v této technologii hrají takzvané triboelektrické nanogenerátory. To jsou zařízení nepatrných rozměrů, která dovedou přeměnit mechanickou energii na elektřinu, podobně jako když vzniká statická elektřina při česání nebo oblékání. Vzhledem ke své velikosti mohou vyrábět elektřinu po dopadu kapek deště.
TIP: Solární energie z hladiny: Čína spustila největší plovoucí solární farmu na světě
Výsledkem čínského výzkumu jsou hybridní solární panely, které mohou vyrábět elektřinu ze Slunce i z deště. Přitom jsou stále natolik lehké a levné, že je možné je instalovat na střechy domů. Taková technologie by mohla prosadit solární energetiku i do míst, kde je podstatně méně slunečních dnů.
IFL Science, ACS Nano
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)