Čínští inženýři vyvinuli hybridní solární panely, které milují déšť

20.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Nové solární panely umí generovat elektřinu i za deště</p>

Nové solární panely umí generovat elektřinu i za deště


Reklama

Za deštivého počasí jsou solární panely takřka k ničemu. Nebo alespoň doposud byly. Čínští vědci ale přišli s chytrým řešením - jejich nové solární panely mohou vyrábět elektřinu z energie dopadajících kapek deště.

Klíčovou roli v této technologii hrají takzvané triboelektrické nanogenerátory. To jsou zařízení nepatrných rozměrů, která dovedou přeměnit mechanickou energii na elektřinu, podobně jako když vzniká statická elektřina při česání nebo oblékání. Vzhledem ke své velikosti mohou vyrábět elektřinu po dopadu kapek deště.

TIP: Solární energie z hladiny: Čína spustila největší plovoucí solární farmu na světě

Výsledkem čínského výzkumu jsou hybridní solární panely, které mohou vyrábět elektřinu ze Slunce i z deště. Přitom jsou stále natolik lehké a levné, že je možné je instalovat na střechy domů. Taková technologie by mohla prosadit solární energetiku i do míst, kde je podstatně méně slunečních dnů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, ACS Nano

  • Zdroj fotografií: Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907