Do aukce míří hebrejská bible Codex Sassoon: Cena se může vyšplhat až k miliardě

17.02.2023 - Zuzana Rychlá a ČTK

Americká aukční síň Sotheby’s plánuje aukci nejstaršího rukopisu hebrejské bible, zvaného Codex Sassoon. Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy Kč).

<p>Americká aukční síň Sotheby’s dává do aukce nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon. <em>(foto: Profimedia/ČTK)</em></p>

Americká aukční síň Sotheby’s dává do aukce nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon. (foto: Profimedia/ČTK)


Reklama

Předpokládá se, že kniha pochází z konce 9. nebo ze začátku 10. století. Za jejím vznikem stojí neznámý písař, který na ní začal pracovat před 1100 lety v dnešním Izraeli či Sýrii. Codex Sassoon vznikla opisem na zhruba 400 velkých pergamenových listech a obsahuje kompletní text hebrejské bible. Je zapsána písmeny, která se podobají těm, jež jsou na svitcích tóry v dnešních synagogách.

Kniha poté několikrát změnila majitele, až nakonec skončila v synagoze na severovýchodě Sýrie, která byla zničena kolem 13. či 14. století. Přes 600 let byla kniha považována za ztracenou, dokud se znovu neobjevila v roce 1929. Od té doby je v soukromých rukou a Sotheby’s ji má v plánu vydražit letos v květnu.

TIP: Aukční dům Christie’s vydražil vzácný Einsteinův rukopis za 13 milionů dolarů

Codex Sasoon je označována za nejstarší příklad téměř úplného kodexu obsahujícího všech 24 knih hebrejské bible. Chybí v ní asi pět listů včetně prvních deseti kapitol první knihy hebrejské bible – Genesis. Kniha je zabalena v hnědé kožené vazbě z počátku 20. století. Na jejím hřbetu je vyraženo číslo 1053, což bylo katalogové číslo ve sbírce Davida Solomona Sassoona, britského sběratele a učence, který knihu koupil v roce 1929 poté, co se znovu objevila. V současné době knihu vlastní švýcarský finančník a sběratel Jacqui Safra. Pokud se naplní předpoklady aukční síně, půjde o nejdražší knihu či historický dokument, které byly kdy vydraženy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907