Gigant přichází: Letadlová superloď USS Gerald R. Ford zahajuje plavbu

12.04.2017 - Stanislav Mihulka

Největší letadlová loď světa již brzy vstoupí do služeb vojenského námořnictva Spojených států

Letadlová superloď -<p>USS Gerald R. Ford se připravuje na službu u Východního pobřeží</p>
Letadlová superloď -

USS Gerald R. Ford se připravuje na službu u Východního pobřeží


Reklama

Budoucí největší válečná loď na světě, americká letadlová superloď USS Gerald R. Ford (CVN-78), nedávno zahájila zkušební plavby u východního pobřeží Spojených států.

Letadlová superloď na jaderný pohon o výtlaku přes 100 tisíc tun opustila loděnice společnosti Northrop Grumman v Newport News ve Virginii a tento týden stráví na moři. Bude přitom pod přísným dohledem U.S. Navy a také svých stavitelů, kteří poprvé během plavby otestují lodní systémy a součásti.

Kolos za 17,5 miliard dolarů

Stavba tohoto kolosu v celkové ceně asi 17,5 miliard dolarů (téměř 440 miliard Kč) byla zahájena v roce 2009 a 17. listopadu 2013 superloď v loděnicích spustili na vodu. Po absolvování zkušebních plaveb a dokončení stavby by měl USS Gerald R. Ford vstoupit do služby zřejmě ještě v průběhu letošního roku.

TIP: Americké námořnictvo v září dostane nejmodernější letadlovou loď světa

Posádku obří válečné lodi bude tvořit 4 660 námořníků. Superloď vybavená nejmodernějšími technologiemi všeho druhu pojme více než 70 bojových letounů, jejichž jádro budou tvořit stíhací letouny ve verzi pro letadlové lodě Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Reklama

  • Zdroj textu:

    U. S. Navy

  • Zdroj fotografií: U. S. Navy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907