Alergička preventivně skoupila v letadle všechna balení arašídů. Nyní požaduje vrácení peněz

Žena s alergií preventivně skoupila v letadle všechna balení arašídů, protože se obávala zdravotní újmy. Nyní po letecké společnosti požaduje vrácení peněz

21.08.2023 - Martin ReichmanNa palubě letu z německého Düsseldorfu do Londýna se nedávno odehrál vskutku podivný příběh – když si jedna z cestujících všimla, že personál nabízí cestujícím jako občerstvení arašídy, požádala o okamžité zastavení jejich prodeje. Leah Williamsová podle svých slov trpí silnou alergií a obávala, že konzumace spolucestujícími by ji mohla ohrozit. Argumentovala předchozí zkušeností, kdy jí právě konzumace arašídů spolucestujícími měla způsobit zdravotní potíže.

Personál letecké společnosti ženě nabídl, že upozorní cestující, kteří sedí poblíž a požádá je, o dodržení zvýšené bezpečnosti při konzumaci arašídů. Zastavit prodej ale odmítli.

Beru je všechny!

Leah Williamsová se proto rozhodla, že skoupí všechna balení arašídů, aby je personál nemohl cestujícím nabízet. Celkem 48 balení ji vyšlo na 168 eur (v přepočtu zhruba 3 900 Kč). Po dokončení transakce personál na žádost postižené ženy uzavřel všechna balení arašídů do plastového sáčku a let pokračoval bez dalších komplikací.

Po přistání se Leah Williamsová ale obrátila na zástupce letecké společnosti s žádostí o proplacení nákladů na nákup arašídů. Podle magazínu Insider zatím nedostala uspokojivou odpověď. Podle ženy by bylo nejlepším řešením, kdyby letecká společnost stáhla arašídy z nabídky občerstvení úplně.

Mluvčí společnosti incident okomentovali pouze v obecné rovině – vyjádřili lítost nad tím, že let neproběhl ke spokojenosti poškozené ženy a upozornili, že společnost nemůže garantovat, že se na palubě neobjeví potraviny, které mohou vyvolávat alergickou reakci.

Alergeny v letadlech

Incident vyvolal debatu o tom, zda a nakolik jsou alergici ohroženi během cestování v uzavřených prostorech. Silné alergie skutečně mohou v krajním případě představovat i ohrožení života. Jedná se o celkovou reakci organismu na alergen, která se projevuje dušením, otokem dýchacích cest, zrudnutím, případně poklesem krevního tlaku a srdeční zástavou.

TIP: Zbavte se alergie: Co je způsobuje a jak se můžeme alergickým projevům bránit?

Výše zmíněné ale platí, pokud se alergik dostane do přímého kontaktu s alergenem. Podle vědecké studie Americké akademie pro alergie, astma a imunologii se arašídový prach nepřenáší vzduchem, a i případná méně opatrná konzumace spolucestujícími by v takovém případě mohla vyvolat nanejvýš mírné místní podráždění.


Další články v sekci