Alergie na chlad: Vzácná porucha málem stála život 34letého muže

Přechod z horké sprchy do studené koupelny stál 34letého Američana málem život. Muž trpí vzácnou alergií na chlad

03.11.2020 - Stanislav MihulkaAlergické reakce mohou mít mnoho nečekaných podob. Dokládá to i nedávný případ muže z Colorada, popsaný v lékařském magazínu Journal of Emergency Medicine. Přechod z horké sprchy do studené koupelny pro něj znamenal život ohrožující stav. Příbuzní jej našli zhrouceného v koupelně, když lapal po dechu. Podle lékařů muž trpí vzácnou alergií na chlad

Alergie na chlad se obvykle projevuje vyrážkou podobnou kopřivce – imunitní systém alergika produkuje velké množství histaminu, hormonu a neurotransmiteru produkovaného bílými krvinkami. Ve vážných případech může alergická reakce přejít do anafylaktického šoku spojeného s výrazným poklesem krevního tlaku a následnou poruchou dýchání

Příčiny vzniku alergie nejsou přesně známé – většina odborníků se shoduje, že jde o kombinaci genetické predispozice, autoimunitního onemocnění a akutní infekce, například virového onemocnění. Alergie se také vzácně objevuje u některých případů rakoviny. V Evropě tato porucha postihuje okolo 0,05 % populace.

TIP: O jaké alergii jste asi ještě neslyšeli? Alergie na vibrace!

U muže z Colorada se prudká reakce projevila po jeho přestěhování z výrazně teplejšího prostředí Mikronésie. Záchranáři muže ošetřili epinefrinem a připojením na kyslík. V nemocnici mu byla podána antihistaminika a steroidy, což vedlo k rychlé stabilizaci jeho zdravotního stavu.

Chladová alergie postihuje častěji ženy než muže a bohužel se může objevit kdykoliv během života. Zda se může týkat i vás lze ověřit pomocí jednoduchého testu – stačí si na kůži na několik minut (obvykle stačí pět minut) přiložit kostku ledu. Pokud se objeví výrazné zarudnutí a vyrážka připomínající kopřivku, je vhodné se obrátit na alergologa.


Další články v sekci