Co je to Alfvénův kritický povrch Slunce?

07.01.2023 - Michal ŠvandaSlunce představuje centrální těleso našeho systému a jako takové nejen gravitačně nastavuje „jízdní řád“ planet na jejich cestě soustavou, ale současně do okolí neustále vysílá nepřerušený proud částic. Tzv. sluneční vítr vyvěrá z horké vrstvy atmosféry hvězdy – koróny – a jeho pohyb řídí celá řada sil, takže je ve skutečnosti velmi komplikovaný. 

Z hlediska silových vlivů je důležité, zda hraje hlavní roli sluneční magnetismus (daná situace nastává uvnitř atmosféry), nebo se o slovo hlásí tepelné rychlosti částic (reprezentované tlakem plynu a jejich kinetickou energií). Popsané dva režimy odděluje tzv. Alfvénův kritický povrch, kterým lze tedy z určitého pohledu odlišit oblasti atmosféry hvězdy a slunečního větru, i když se přirozeně jedná o spojitou změnu. 

TIP: Nikdy jsme nebyli blíž: Sonda Solar Orbiter pořídila první snímky Slunce

Sonda Parker Solar Probe, vypuštěná v roce 2018, se na konci roku 2021 jako první těleso vyrobené lidskou rukou ponořila pod zmíněnou kritickou hranici. Z prvního pohledu na pořízená data vyplývá, že je daný povrch značně zprohýbaný, ale důvody zůstávají otevřenou otázkou. Průnikem sondy do uvedené oblasti se každopádně otevírá nová etapa výzkumu Slunce.


Další články v sekci