Lunární nafukovací obydlí PneumoPlanet pojme až 32 astronautů

Ultralehká nafukovací konstrukce PneumoPlanet by se mohla stát trvalou základnou pro mise v oblasti lunárního pólu

14.02.2023 - Stanislav MihulkaNASA už má představu, kde by mohly přistát posádky lunárních misí programu Artemis. Velmi pravděpodobně půjde o oblast jižního pólu naší oběžnice. Budoucí astronauti se určitě dostanou na povrch Měsíce. Jak ale zařídit, aby mohli na Luně bezpečně zůstat a pracovat delší dobu?

V poslední době se objevuje řada zajímavých návrhů řešení obydlí pro první dlouhodobější pobyty na Měsíci. Rakouská společnost PneumoCell vyvinula koncept nafukovacího obydlí PneumoPlanet, které může pojmout až 16 skleníků na pěstování plodin a nabízí zázemí až pro 32 astronautů.

Nafukovací útočiště

PneumoPlanet je ultralehká nafukovací konstrukce, kterou po postavení pokryje lunární regolit,popisuje pro Space.com jeden z autorů návrhu Philipp Gläser z Technické univerzity Berlín. „Je prakticky soběstačná v produkci a recyklaci kyslíku i potravin, k čemuž využívá solární energii.

Podle Gläsera by obydlí PneumoPlanet mohlo sloužit jako trvalá lunární základna pro rozmanité typy budoucích misí. Dobře chrání před kosmickým zářením i mikrometeority, poskytuje bezpečné útočiště astronautům a mohou ho využívat mise, které budou na Měsíci zůstávat po delší dobu.

TIP: Budoucí lunární základny budou z regolitu, vody a moči astronautů

Projekt PneumoPlanet nedávno získal finance od Evropské kosmické agentury (ESA). V ideálním případě by obydlí PneumoPlanet mělo být umístěno poblíž trvale zastíněné oblasti v některém kráteru v okolí lunárního pólu. Na takových místech, kam celé věky nedopadaly sluneční paprsky, by mělo být velké množství vodního ledu. Ten by pak posloužil jako klíčová surovina pro provoz obydlí PneumoPlanet.


Další články v sekci