Budoucí lunární základny budou z regolitu, vody a moči astronautů

01.04.2020 - Stanislav Mihulka

Na Měsíci nejsou k mání změkčovadla. Budoucí kolonisté si je budou muset vyrobit ve vlastním těle

<p>Základny na Měsíci zřejmě vybudují 3D tiskárny</p>

Základny na Měsíci zřejmě vybudují 3D tiskárny


Reklama

Navzdory momentální problémům na Zemi zůstává Měsíc v hledáčku vesmírných agentur i soukromých společností. Odborníci teď usilovně vyvíjejí postupy, které by bylo možné využít k praktické a spolehlivé stavbě lunárních základen. Snaží se přitom co nejúsporněji využívat všechny možné materiály, co budou na Měsíci k dispozici.

Navzdory zapojení soukromých firem bude doprava na Měsíc ještě dlouhou dobu stále nesmírně drahá. Udává se, že přeprava 0,45 kg nákladu ze Země do vesmíru stojí zhruba 10 000 $. Lidé proto budou pečlivě rozmýšlet každý gram nákladu, který na Měsíc povezou. Už víme, že některé klíčové materiály na Měsíci najdeme, například všudypřítomný regolit, který tvoří povrch Měsíce, anebo vodu, která je k mání přinejmenším na pólech Luny.

Změkčovadlo pro lunární stavby

Ne vždy je ale situace tak příznivá. Dosavadní výzkum Měsíce ukazuje, že tam není nic, co bychom mohli použít jako změkčovadlo, které se často přidává do cementu, betonu a dalších konstrukčních materiálů. Ramón Pamies ze španělské University of Cartagena a jeho kolegové proto navrhli, že by astronauti mohli použít změkčovadlo vlastní výroby, totiž svou moč.

TIP: Kolonizace vesmíru: Elon Musk podpořil výstavbu základny na Měsíci

Jde o to, že v moči je hned po vodě nejhojnější chemickou látkou močovina. A právě močovina by díky svým chemickým vlastnostem měla vylepšit vlastnosti lunárního stavebního materiálu. Experimenty Pamiesova týmu ukazují, že směs simulovaného lunárního regolitu, močovinu a přiměřeného množství vody je možné vytisknout na 3D tiskárně a pak vytvrdit při teplotě 80 °C. Takto vyrobený materiál poté vydržel i cykly střídavého zmrazování a roztávání, jaké čekají každou stavbu na Měsíci. 

Přestože testy na Zemi prokázaly funkčnost uvedeného postupu, vědci hodlají pokračovat v dalším zkoumání. Je podle nich třeba ověřit například to, zda bude nutné z moči oddělit některou ze složek a přesně specifikovat složení pro nejvhodnější stavební materiál k hromadné výrobě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907