O úmrtí Alžběty II. už vědí i včely v zahradách Buckinghamského paláce

Zprávu o smrti královny Alžběty II. dostaly i královské včely. Informoval je královský včelař John Chapple. Jde o dlouhou tradici, podle níž se o smrti panovníka musí dovědět v království naprosto všichni.

12.09.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKV zahradách Buckinghamského paláce je pět úlů, o něž se již 15 let stará královský včelař John Chapple. Vedle nich má devětasedmdesátiletý Chapple na starosti i úly v Clarence House (bývalá rezidence nynějšího krále), v Lambeth Palace (rezidence arcibiskupa z Canterbury) plus asi 40 úlů v londýnských královských parcích. 

První úly se v zahradách objevily podle paláce roku 2009, přičemž v současnosti se zde chovají hlavně včely medonosné tmavé (Apis mellifera mellifera) a včely italské (Apis mellifera ligustica). Zvyk hovořit k včelám je velmi starý, pochází z Evropy a je znám i v Británii. Majitel má k včelstvu mluvit a obeznámit ho s důležitými událostmi svého života, zejména svatbami nebo úmrtím. Tato tradice je podle Daily Mail zmíněna v několika anglosaských básních z 19. a 20. století.

TIP: Pod kuratelou černého peří: Kdo jsou opravdoví králové londýnského Toweru?

Královský včelař nejprve k včelstvu promluvil a pak úly převázal širokými černými stuhami. Vysvětlil jim, že teď budou pracovat pro nového pána, pro krále Karla III. „Každý úl jsem převázal černou stuhou a udělal jsem uzel. Pak jsem na každý zaklepal a řekl: ´Královna zemřela, ale neodlétejte. Váš nový pán na vás bude hodný´," popsal svůj postup Chapple.


Další články v sekci