Jak na nás působí dlouhodobý stres? Trpí hlavně náš mozek

21.05.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Trocha zdravého stresu nikomu neuškodí, jakmile se ovšem zátěž opakuje nebo překročí únosnou hranici, je třeba situaci řešit. Náš mozek chrání za normálních okolností hematoencefalická bariéra, při opakujícím se stresu se však porušuje a do orgánu pak mohou proudit zánětlivé proteiny. Jeho nejzranitelnější část tvoří v tomto případě hipokampus, který má na starosti paměť a učení.

Studie prokázaly, že stres takto může nepříznivě ovlivnit naši motivaci a mentální obratnost. Chronická stresová zátěž má dále vliv na hormony jako kortizol, jehož vysoké hladiny se spojují s poruchami nálady, vedoucími potenciálně až k depresím, ale třeba i s nepravidelným menstruačním cyklem.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907