Jídlo ze zemního plynu: Brzy nakrmí zvířata na farmách i nás

12.11.2016 - Stanislav Mihulka

Zemní plyn je sice fosilní surovina, ale jeho použití k výrobě potravin zase ušetří zemědělskou půdu

Krmivo ze zemního plynu -<p>Na první pohled vypadá docela chutně</p>
Krmivo ze zemního plynu -

Na první pohled vypadá docela chutně


Reklama

Veškeré jídlo, co sníme, pochází z rostlin, které vyrostly před pár měsíci nebo lety. Možná ale budeme jíst jídlo, na němž se podílely rostliny před dlouhými miliony let.

Plánuje to biotechnologická společnost Calysta z kalifornského Menlo Parku. Chystají se postavit první továrnu, ve které budou bakterie vyrábět krmiva s vysokým obsahem proteinů z metanu. Až bude továrna hotová, tak vyrobí 200 tisíc tun krmiva ročně.

Krmiva z metanu už schválila Evropská unie, pro ryby a prasata. Společnost Calysta usiluje o podobné povolení v USA a nejen pro zvířata na farmách. Jídla z metanu se nejspíš dočkají kočky, psi, a zřejmě i lidé.

TIP: Lidské fekálie z rozvojového světa by mohly vyrobit spoustu energie

Vyrábění krmiva z metanu sice zvýší emise oxidu uhličitého, ale tato technologie zároveň ušetří zemědělskou půdu, která by byla nutná k výrobě krmiv nebo i jídla klasickým způsobem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Calysta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907