Jídlo ze zemního plynu: Brzy nakrmí zvířata na farmách i nás

12.11.2016 - Stanislav Mihulka

Zemní plyn je sice fosilní surovina, ale jeho použití k výrobě potravin zase ušetří zemědělskou půdu

Krmivo ze zemního plynu -<p>Na první pohled vypadá docela chutně</p>
Krmivo ze zemního plynu -

Na první pohled vypadá docela chutně


Reklama

Veškeré jídlo, co sníme, pochází z rostlin, které vyrostly před pár měsíci nebo lety. Možná ale budeme jíst jídlo, na němž se podílely rostliny před dlouhými miliony let.

Plánuje to biotechnologická společnost Calysta z kalifornského Menlo Parku. Chystají se postavit první továrnu, ve které budou bakterie vyrábět krmiva s vysokým obsahem proteinů z metanu. Až bude továrna hotová, tak vyrobí 200 tisíc tun krmiva ročně.

Krmiva z metanu už schválila Evropská unie, pro ryby a prasata. Společnost Calysta usiluje o podobné povolení v USA a nejen pro zvířata na farmách. Jídla z metanu se nejspíš dočkají kočky, psi, a zřejmě i lidé.

TIP: Lidské fekálie z rozvojového světa by mohly vyrobit spoustu energie

Vyrábění krmiva z metanu sice zvýší emise oxidu uhličitého, ale tato technologie zároveň ušetří zemědělskou půdu, která by byla nutná k výrobě krmiv nebo i jídla klasickým způsobem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CalystaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907