Kamenní svědkové Přemyslovců: Knížecí stavby patřily k nejlepším v Evropě

12.07.2020 - Radomír Dohnal a Anna Jordanová

V Česku to na hrad není nikdy příliš daleko. Ale jak obtížné bylo takovou pevnost vystavět? Nebo klášter? Nebo most? A jaké pozoruhodnosti z prvních dob našeho státu jistě stojí za povšimnutí?

Přemyslovská knížata měla skvělý a funkční způsob, jak ovládat své území – soustavu hradů a opěrných bodů, na která usazovala své spojence. S výstavbou ve velkém začal Boleslav I. Počínal si velmi metodicky: našel si v sousedství nějakého místního velmože, dobyl jeho hrad a vypálil jej do základů - a někde poblíž, na protějším vrchu, nechal vystavět hrad vlastní. Tím si přivlastnil území i jeho obyvatele. Na loajální správce těchto hradů pak přenesl část své moci a správu území.

TIP: Objevujte krásy Česka: Hrady a hradní zříceniny od A až do Z

Tímto způsobem, více či méně drsným podle nátury každého vladaře, se Přemyslovci stali nejmocnějším a pak i prvním panovnickým rodem v české kotlině. Ostatně tato přemyslovská „hradská“ strategie je také důvod, proč máme nějakou tu zříceninu na každém druhém kopci.

<h3>Klášter s dvojím prvenstvím</h3><p><strong>Břevnovský klášter</strong></p><p>Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. <strong>Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově</strong>. Založit jej nechal v roce 993 kníže <strong>Boleslav II.</strong> A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! </p>

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

<h3>Suchou nohou přes Vltavu</h3><p><strong>Juditin most</strong></p><p>Na sever od Alp je to pravděpodobně jeden z nejstarších kamenných mostů. Rozhodně byl ale první svého druhu v Českých zemích.  V roce 1158, kdy byla jeho stavba zahájena, totiž ve střední Evropě existovaly jen dva další podobné, v Řezně a v Drážďanech. Překlenoval řeku Vltavu v Praze, a dost jí tím přidával na lesku i významu. Stavba trvala necelých čtrnáct let (i když jiné zdroje uvádějí jen čtyři léta), což na danou dobu bylo úctyhodné. Jde o Karlův most? Vůbec ne! Toto byl jeho předchůdce, tzv. <strong>Juditin most</strong>, pojmenovaný podle své štědré mecenášky.</p>

Suchou nohou přes Vltavu

Juditin most

Na sever od Alp je to pravděpodobně jeden z nejstarších kamenných mostů. Rozhodně byl ale první svého druhu v Českých zemích.  V roce 1158, kdy byla jeho stavba zahájena, totiž ve střední Evropě existovaly jen dva další podobné, v Řezně a v Drážďanech. Překlenoval řeku Vltavu v Praze, a dost jí tím přidával na lesku i významu. Stavba trvala necelých čtrnáct let (i když jiné zdroje uvádějí jen čtyři léta), což na danou dobu bylo úctyhodné. Jde o Karlův most? Vůbec ne! Toto byl jeho předchůdce, tzv. Juditin most, pojmenovaný podle své štědré mecenášky.

<h3>Král českých hradů</h3><p><strong>Hrad Zvíkov</strong></p><p>Historie osídlení tohoto strategického místa se přitom táhla dalece do doby bronzové. Definitivní podobu nedobytné výspy kryté skalními útesy a vodní plochou ale získal <strong>hrad Zvíkov</strong> za vlády <strong>Přemysla Otakara I.</strong> S dějinami přemyslovského panovnického rodu bylo opevnění silně spjato – <strong>Král Václav I.</strong>, který tu nechal zbudovat dvě palácová křídla, hojně využíval hradu k věznění svých odpůrců. Nedobrovolnými hosty zdejších podzemních kobek se například stal jeho vlastní syn, a šlechtici, kteří jej podporovali při jeho mladické vzpouře proti otcově autoritě. </p>

Král českých hradů

Hrad Zvíkov

Historie osídlení tohoto strategického místa se přitom táhla dalece do doby bronzové. Definitivní podobu nedobytné výspy kryté skalními útesy a vodní plochou ale získal hrad Zvíkov za vlády Přemysla Otakara I. S dějinami přemyslovského panovnického rodu bylo opevnění silně spjato – Král Václav I., který tu nechal zbudovat dvě palácová křídla, hojně využíval hradu k věznění svých odpůrců. Nedobrovolnými hosty zdejších podzemních kobek se například stal jeho vlastní syn, a šlechtici, kteří jej podporovali při jeho mladické vzpouře proti otcově autoritě. 

<h3>Královská hora v Sambii</h3><p><strong>Kaliningrad</strong></p><p>Česká stopa za hranicemi? Roku 1255 mohli křižáci slavit vítězství, když dobyli pruské pohanské panství. A na tomto úspěchu měl svůj podíl odvážný <strong>Přemysl Otakar II.</strong> Na základech vypáleného sídla pak válečníci vybudovali nové opevněné město, známé jako <strong>Královská hora v Sambii</strong> (castrum de Coningsberg in Sambia), anebo prostě jen <strong>Královec</strong>. Město, které by bez Přemyslovce snad ani nevzniklo. A co víc: místní katedrála není zasvěcena jen panně Marii, ale také svatému Adalbertovi, tedy biskupu Vojtěchovi, který byl právě pohanskými pruskými kmeny zabit.</p>

Královská hora v Sambii

Kaliningrad

Česká stopa za hranicemi? Roku 1255 mohli křižáci slavit vítězství, když dobyli pruské pohanské panství. A na tomto úspěchu měl svůj podíl odvážný Přemysl Otakar II. Na základech vypáleného sídla pak válečníci vybudovali nové opevněné město, známé jako Královská hora v Sambii (castrum de Coningsberg in Sambia), anebo prostě jen Královec. Město, které by bez Přemyslovce snad ani nevzniklo. A co víc: místní katedrála není zasvěcena jen panně Marii, ale také svatému Adalbertovi, tedy biskupu Vojtěchovi, který byl právě pohanskými pruskými kmeny zabit.

<h2>Růže nebes</h2><p><strong>Klášter Rosa coeli</strong></p><p>Město Dolní Kounice nedaleko Brna se může pochlubit unikátní <strong>„Růží Nebes“</strong> z konce 12. století. Stejnojmenný klášter (latinsky Rosa Coeli) založil jeden z mocných moravských velmožů pro řeholi premonstrátek. Postupem času se k původnímu areálu přistavěly další budovy v gotickém stylu, kostel a rajský dvůr. Klášter prosperoval až do husitských válek, od nichž postupně upadal, až zanikl docela.</p>

Růže nebes

Klášter Rosa coeli

Město Dolní Kounice nedaleko Brna se může pochlubit unikátní „Růží Nebes“ z konce 12. století. Stejnojmenný klášter (latinsky Rosa Coeli) založil jeden z mocných moravských velmožů pro řeholi premonstrátek. Postupem času se k původnímu areálu přistavěly další budovy v gotickém stylu, kostel a rajský dvůr. Klášter prosperoval až do husitských válek, od nichž postupně upadal, až zanikl docela.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907