Kamenní svědkové Přemyslovců: Knížecí stavby patřily k nejlepším v Evropě

12.07.2020 - Radomír Dohnal a Anna Jordanová

V Česku to na hrad není nikdy příliš daleko. Ale jak obtížné bylo takovou pevnost vystavět? Nebo klášter? Nebo most? A jaké pozoruhodnosti z prvních dob našeho státu jistě stojí za povšimnutí?

Přemyslovská knížata měla skvělý a funkční způsob, jak ovládat své území – soustavu hradů a opěrných bodů, na která usazovala své spojence. S výstavbou ve velkém začal Boleslav I. Počínal si velmi metodicky: našel si v sousedství nějakého místního velmože, dobyl jeho hrad a vypálil jej do základů - a někde poblíž, na protějším vrchu, nechal vystavět hrad vlastní. Tím si přivlastnil území i jeho obyvatele. Na loajální správce těchto hradů pak přenesl část své moci a správu území.

TIP: Objevujte krásy Česka: Hrady a hradní zříceniny od A až do Z

Tímto způsobem, více či méně drsným podle nátury každého vladaře, se Přemyslovci stali nejmocnějším a pak i prvním panovnickým rodem v české kotlině. Ostatně tato přemyslovská „hradská“ strategie je také důvod, proč máme nějakou tu zříceninu na každém druhém kopci.

<h3>Klášter s dvojím prvenstvím</h3><p><strong>Břevnovský klášter</strong></p><p>Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. <strong>Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově</strong>. Založit jej nechal v roce 993 kníže <strong>Boleslav II.</strong> A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! </p>

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

<h3>Suchou nohou přes Vltavu</h3><p><strong>Juditin most</strong></p><p>Na sever od Alp je to pravděpodobně jeden z nejstarších kamenných mostů. Rozhodně byl ale první svého druhu v Českých zemích.  V roce 1158, kdy byla jeho stavba zahájena, totiž ve střední Evropě existovaly jen dva další podobné, v Řezně a v Drážďanech. Překlenoval řeku Vltavu v Praze, a dost jí tím přidával na lesku i významu. Stavba trvala necelých čtrnáct let (i když jiné zdroje uvádějí jen čtyři léta), což na danou dobu bylo úctyhodné. Jde o Karlův most? Vůbec ne! Toto byl jeho předchůdce, tzv. <strong>Juditin most</strong>, pojmenovaný podle své štědré mecenášky.</p>

Suchou nohou přes Vltavu

Juditin most

Na sever od Alp je to pravděpodobně jeden z nejstarších kamenných mostů. Rozhodně byl ale první svého druhu v Českých zemích.  V roce 1158, kdy byla jeho stavba zahájena, totiž ve střední Evropě existovaly jen dva další podobné, v Řezně a v Drážďanech. Překlenoval řeku Vltavu v Praze, a dost jí tím přidával na lesku i významu. Stavba trvala necelých čtrnáct let (i když jiné zdroje uvádějí jen čtyři léta), což na danou dobu bylo úctyhodné. Jde o Karlův most? Vůbec ne! Toto byl jeho předchůdce, tzv. Juditin most, pojmenovaný podle své štědré mecenášky.

<h3>Král českých hradů</h3><p><strong>Hrad Zvíkov</strong></p><p>Historie osídlení tohoto strategického místa se přitom táhla dalece do doby bronzové. Definitivní podobu nedobytné výspy kryté skalními útesy a vodní plochou ale získal <strong>hrad Zvíkov</strong> za vlády <strong>Přemysla Otakara I.</strong> S dějinami přemyslovského panovnického rodu bylo opevnění silně spjato – <strong>Král Václav I.</strong>, který tu nechal zbudovat dvě palácová křídla, hojně využíval hradu k věznění svých odpůrců. Nedobrovolnými hosty zdejších podzemních kobek se například stal jeho vlastní syn, a šlechtici, kteří jej podporovali při jeho mladické vzpouře proti otcově autoritě. </p>

Král českých hradů

Hrad Zvíkov

Historie osídlení tohoto strategického místa se přitom táhla dalece do doby bronzové. Definitivní podobu nedobytné výspy kryté skalními útesy a vodní plochou ale získal hrad Zvíkov za vlády Přemysla Otakara I. S dějinami přemyslovského panovnického rodu bylo opevnění silně spjato – Král Václav I., který tu nechal zbudovat dvě palácová křídla, hojně využíval hradu k věznění svých odpůrců. Nedobrovolnými hosty zdejších podzemních kobek se například stal jeho vlastní syn, a šlechtici, kteří jej podporovali při jeho mladické vzpouře proti otcově autoritě. 

<h3>Královská hora v Sambii</h3><p><strong>Kaliningrad</strong></p><p>Česká stopa za hranicemi? Roku 1255 mohli křižáci slavit vítězství, když dobyli pruské pohanské panství. A na tomto úspěchu měl svůj podíl odvážný <strong>Přemysl Otakar II.</strong> Na základech vypáleného sídla pak válečníci vybudovali nové opevněné město, známé jako <strong>Královská hora v Sambii</strong> (castrum de Coningsberg in Sambia), anebo prostě jen <strong>Královec</strong>. Město, které by bez Přemyslovce snad ani nevzniklo. A co víc: místní katedrála není zasvěcena jen panně Marii, ale také svatému Adalbertovi, tedy biskupu Vojtěchovi, který byl právě pohanskými pruskými kmeny zabit.</p>

Královská hora v Sambii

Kaliningrad

Česká stopa za hranicemi? Roku 1255 mohli křižáci slavit vítězství, když dobyli pruské pohanské panství. A na tomto úspěchu měl svůj podíl odvážný Přemysl Otakar II. Na základech vypáleného sídla pak válečníci vybudovali nové opevněné město, známé jako Královská hora v Sambii (castrum de Coningsberg in Sambia), anebo prostě jen Královec. Město, které by bez Přemyslovce snad ani nevzniklo. A co víc: místní katedrála není zasvěcena jen panně Marii, ale také svatému Adalbertovi, tedy biskupu Vojtěchovi, který byl právě pohanskými pruskými kmeny zabit.

<h2>Růže nebes</h2><p><strong>Klášter Rosa coeli</strong></p><p>Město Dolní Kounice nedaleko Brna se může pochlubit unikátní <strong>„Růží Nebes“</strong> z konce 12. století. Stejnojmenný klášter (latinsky Rosa Coeli) založil jeden z mocných moravských velmožů pro řeholi premonstrátek. Postupem času se k původnímu areálu přistavěly další budovy v gotickém stylu, kostel a rajský dvůr. Klášter prosperoval až do husitských válek, od nichž postupně upadal, až zanikl docela.</p>

Růže nebes

Klášter Rosa coeli

Město Dolní Kounice nedaleko Brna se může pochlubit unikátní „Růží Nebes“ z konce 12. století. Stejnojmenný klášter (latinsky Rosa Coeli) založil jeden z mocných moravských velmožů pro řeholi premonstrátek. Postupem času se k původnímu areálu přistavěly další budovy v gotickém stylu, kostel a rajský dvůr. Klášter prosperoval až do husitských válek, od nichž postupně upadal, až zanikl docela.
Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907