Král rybářů: Bleskurychlý lovec ledňáček říční

23.10.2016 - Marek Telička

Ledňáček říční je rozšířen v celé Eurasii ve větším počtu poddruhů. Obývá čisté řeky a potoky, v jejichž březích si hloubí hnízdní nory. Loví vodní hmyz, ale převažující potravní složkou jsou pro něj ryby

Chvíle odpočinku -<p>Dvojice ledňáčků říčních sedící na větvičce nad vodní hladinou</p>
Chvíle odpočinku -

Dvojice ledňáčků říčních sedící na větvičce nad vodní hladinou


Reklama

Ledňáček říční (Alcedo atthis) je velký asi jako vrabec a dosahuje hmotnosti zhruba od 30 do 50 gramů. Výrazným rysem tohoto opeřence je velká hlava s dýkovitým zobákem a krátký ocas. Peří je svrchu zářivě modrozelené, vespod rezavě hnědé. Samičky a samečky není téměř možné rozlišit a obdobně mláďata mají stejné vybarvení jako dospělí jedinci.

TIP: Opeření potápěči buřňáci aneb Akrobati vzduchu i vody

Pro schopnost neomylného odchytu ryb má ledňáček anglické pojmenování Kingfisher, tedy Král rybář. Kdo jej viděl při obstarávání potravy, ví, že nejde o lichotku. Ledňáček se posadí na větev nad vodou a pozorně sleduje dění pod sebou. V okamžiku, kdy má vyhlédnutou kořist, jako šíp sjede k vodní hladině a rozčísne ji namířeným zobákem. Díky průhledné membráně, která kryje ledňáčkovy oči, dokáže tento lovec s jistotou chytit kořist až v půlmetrové hloubce. Zpět na větev se i s kořistí dokáže vrátit dvě vteřiny nato, co se od ní odlepil.

  • Zdroj textu:

    Příroda 4/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907