Léčba lesními plody: Borůvky napomáhají hojení chronických poranění

07.04.2022 - Stanislav Mihulka

Borůvky se právem pyšní přívlastkem „superpotraviny“, své uplatnění ale stále častěji nacházejí i v medicíně

<p>Některé léky nemusíme vynalézat. Stačí využít ty existující – například borůvky obsahují řadu zdraví prospěšných látek.</p>

Některé léky nemusíme vynalézat. Stačí využít ty existující – například borůvky obsahují řadu zdraví prospěšných látek.


Reklama

Borůvky bývají právem označované přívlastkem „superpotravina“ a platí to nejen pro jejich využití v kuchyni. Své uplatnění nacházejí i v medicíně. Borůvky obsahují spoustu zajímavých látek, včetně vitamínů, biogenních prvků, flavonoidů, karotenoidů či antioxidantů.

Díky tomu borůvky zlepšují zrak, imunitu, působí proti infekcím či stařecké demenci, pomáhají při střevních chorobách, podporují regeneraci, snižují cholesterol i tělesnou váhu a mají uklidňující a protistresový účinek. Tým odborníků americké Univerzity v Maine k těmto blahodárným účinkům připojuje novinku. Borůvky podle nich podporují hojení chronických ran, jako jsou například proleženiny při diabetu.

Hojení s borůvkami

Aby se rány mohly hojit, musí do nich vrůstat cévy. V případě chronických poranění je ale tento proces značně omezený, což vede k velmi pomalému hojení. Do chronické rány se navíc může dostat infekce a takové stavy pak mohou ohrožovat život pacienta. Borůvky by s tím mohly pomoct, především díky antioxidantům ze skupiny fenolů. Ukázalo se totiž, že tyto látky podporují růst cév a s ním související migraci kmenových buněk.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

Badatelé prováděli experimenty s gelem, který obsahoval extrakt z borůvek. Tímto gelem léčili poranění laboratorních potkanů. Podle vedoucí výzkumu Tolu Esther Adekeye mají borůvky slušný potenciál pro podporu migrace buněk, která souvisí s tvorbou cév a jejich růstem, stejně jako pro urychlení hojení poranění. Je to podle ní obzvláště důležité u chronických ran, ať už jde o diabetické vředy, popáleniny či proleženiny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907