Léčba lesními plody: Borůvky napomáhají hojení chronických poranění

07.04.2022 - Stanislav Mihulka

Borůvky se právem pyšní přívlastkem „superpotraviny“, své uplatnění ale stále častěji nacházejí i v medicíně

<p>Některé léky nemusíme vynalézat. Stačí využít ty existující – například borůvky obsahují řadu zdraví prospěšných látek.</p>

Některé léky nemusíme vynalézat. Stačí využít ty existující – například borůvky obsahují řadu zdraví prospěšných látek.


Reklama

Borůvky bývají právem označované přívlastkem „superpotravina“ a platí to nejen pro jejich využití v kuchyni. Své uplatnění nacházejí i v medicíně. Borůvky obsahují spoustu zajímavých látek, včetně vitamínů, biogenních prvků, flavonoidů, karotenoidů či antioxidantů.

Díky tomu borůvky zlepšují zrak, imunitu, působí proti infekcím či stařecké demenci, pomáhají při střevních chorobách, podporují regeneraci, snižují cholesterol i tělesnou váhu a mají uklidňující a protistresový účinek. Tým odborníků americké Univerzity v Maine k těmto blahodárným účinkům připojuje novinku. Borůvky podle nich podporují hojení chronických ran, jako jsou například proleženiny při diabetu.

Hojení s borůvkami

Aby se rány mohly hojit, musí do nich vrůstat cévy. V případě chronických poranění je ale tento proces značně omezený, což vede k velmi pomalému hojení. Do chronické rány se navíc může dostat infekce a takové stavy pak mohou ohrožovat život pacienta. Borůvky by s tím mohly pomoct, především díky antioxidantům ze skupiny fenolů. Ukázalo se totiž, že tyto látky podporují růst cév a s ním související migraci kmenových buněk.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

Badatelé prováděli experimenty s gelem, který obsahoval extrakt z borůvek. Tímto gelem léčili poranění laboratorních potkanů. Podle vedoucí výzkumu Tolu Esther Adekeye mají borůvky slušný potenciál pro podporu migrace buněk, která souvisí s tvorbou cév a jejich růstem, stejně jako pro urychlení hojení poranění. Je to podle ní obzvláště důležité u chronických ran, ať už jde o diabetické vředy, popáleniny či proleženiny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907