Mořská voda si s kostkami LEGO jen tak neporadí. Podle britských vědců vydrží v oceánu až 1 300 let
Milovníky populárních stavebnic LEGO možná potěší, že jejich kostičky vydrží velice dlouho, a to i v agresivní mořské vodě. Ve skutečnosti je to ale samozřejmě špatná zpráva. Kostek LEGO je ve světě ohromné množství a často se dostávají do míst, kde je rozhodně rádi nevidíme. Například v oceánu mohou snadno ohrozit mořské živočichy.
Britští odborníci sesbírali kostky LEGO na mořských plážích, načež je zvážili. Tyto kostky jsou standardizované, takže mohli snadno porovnat charakteristiky kostek ze stavebic zakoupených v minulých desetiletích s odpovídajícími kostkami z pláží. Na základě těchto měření vědci odhadli, že kostky LEGO vydrží v oceánu asi 100 až 1 300 let. Samotné badatele překvapilo, jak odolné tyto kostky ve skutečnosti jsou.
TIP: Největším plastovým zabijákem mořských ptáků je oblíbená dětská hračka
Kostky stavebnice LEGO jsou vyrobené z odolného polymeru akrylonitrilbutadienstyrenu (ABS). Jejich věk badatelé zjišťovali pomocí analýzy rentgenovým fluorescenčním spektrometrem. Ukazuje se, že plastový odpad v oceánu může být opravdu velmi odolný a trvanlivý. Vědci, kteří se podíleli na tomto výzkumu, apelují na veřejnost, aby si lidé pořádně rozmysleli, co a kde vyhazují.
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)