Miliardy v pokladnicích i na účtech: Největší boháči v dějinách

15.12.2016 - Martina Dočkalová

Zapomeňte na Billa Gatese! Když započítáte inflaci, počítačový magnát a dlouholetý nejbohatší muž světa Gates nesahá největším boháčům historie ani po kotníky!

Car Mikuláš II. -<p>K Velikonocům carevna Alexandra nedostávala vajíčka malovaná, ale pokrytá zlatem a perlami od proslulého zlatníka Fabergého</p>
Car Mikuláš II. -

K Velikonocům carevna Alexandra nedostávala vajíčka malovaná, ale pokrytá zlatem a perlami od proslulého zlatníka Fabergého


Reklama

Patřili k nejbohatším mužům, kteří kdy chodili po této planetě. Přitom oba začínali takměř od nuly!

Král černého zlata: Naftař John D. Rockefeller

  • Kdy: 1839–1937
  • Kolik: 340 až 663 miliard dolarů

Když šestnáctiletému Johnovi plačící matka oznamuje, že se jeho otec právě odstěhoval neznámo kam, mladík má ve svém dalším počínání jasno: musí co nejdříve vydělat alespoň 100 000 dolarů, aby svou matku a čtyři sestry dobře zabezpečil. Okamžitě začíná pracovat jako účetní a po třech měsících se dočká kýžené odměny: první výplaty ve výši 50 dolarů.

Johnovi je hned jasné, že tudy cesta k uskutečnění jeho snu nevede. Vrhá se proto na podnikání. V roce 1863 se z něj stává naftař. V té době ale nejde o žádnou převratnou kariéru, nafta se totiž používá hlavně ke svícení a tak nikoho příliš netrápí, že Rockefeller si na zpracování „černého zlata“ postupně vybuduje monopol. Pak se ale nafta a benzín začínají používat v dopravě a poptávka po nich raketově stoupá. Ceny určuje John! Díky tomu se brzy stává prvním dolarovým milionářem na světě. V době, kdy má na účtu nejvíc, odpovídá jeho majetek skoro polovině ročního hrubého produktu tehdejšího Československa!

Miliardář z chatrče: Průmyslník Andrew Carnegie

  • Kdy: 1835–1919
  • Kolik: 75 až 298 miliard dolarů

Andrew Carnegie se narodil do rodiny chudičkého skotského tkalce. Žijí v chatrči s jedinou obytnou místností! Když je mu třináct let, rodina se stěhuje do USA. Aby Andrew přispěl do napjatého rodinného rozpočtu, okamžitě začíná pracovat. Za dvanáctihodinové směny a práci od pondělí do soboty bere 1 dolar a 20 centů týdně!Později začíná pracovat u železniční společnosti a ušetřené peníze výhodně investuje. V roce 1873 zakládá ocelářskou firmu, která z něj brzy udělá milionáře. V roce 1901 společnost výhodně prodává a jeho majetek v přepočtu na dnešní poměry dosahuje 75 až 298 miliard dolarů! Protože si dobře pamatuje na své chudé začátky, velkou část svých peněz se rozhodne věnovat na charitu, vzdělávání, a umění. Obzvláštní zálibu má v podpoře knihoven. Celkem jich založí 2 811!

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 3/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907