Zapomeňte na Billa Gatese! Když započítáte inflaci, počítačový magnát a dlouholetý nejbohatší muž světa Gates nesahá největším boháčům historie ani po kotníky!
Patřili k nejbohatším mužům, kteří kdy chodili po této planetě. Přitom oba začínali takměř od nuly!
Když šestnáctiletému Johnovi plačící matka oznamuje, že se jeho otec právě odstěhoval neznámo kam, mladík má ve svém dalším počínání jasno: musí co nejdříve vydělat alespoň 100 000 dolarů, aby svou matku a čtyři sestry dobře zabezpečil. Okamžitě začíná pracovat jako účetní a po třech měsících se dočká kýžené odměny: první výplaty ve výši 50 dolarů.
Johnovi je hned jasné, že tudy cesta k uskutečnění jeho snu nevede. Vrhá se proto na podnikání. V roce 1863 se z něj stává naftař. V té době ale nejde o žádnou převratnou kariéru, nafta se totiž používá hlavně ke svícení a tak nikoho příliš netrápí, že Rockefeller si na zpracování „černého zlata“ postupně vybuduje monopol. Pak se ale nafta a benzín začínají používat v dopravě a poptávka po nich raketově stoupá. Ceny určuje John! Díky tomu se brzy stává prvním dolarovým milionářem na světě. V době, kdy má na účtu nejvíc, odpovídá jeho majetek skoro polovině ročního hrubého produktu tehdejšího Československa!
Andrew Carnegie se narodil do rodiny chudičkého skotského tkalce. Žijí v chatrči s jedinou obytnou místností! Když je mu třináct let, rodina se stěhuje do USA. Aby Andrew přispěl do napjatého rodinného rozpočtu, okamžitě začíná pracovat. Za dvanáctihodinové směny a práci od pondělí do soboty bere 1 dolar a 20 centů týdně!Později začíná pracovat u železniční společnosti a ušetřené peníze výhodně investuje. V roce 1873 zakládá ocelářskou firmu, která z něj brzy udělá milionáře. V roce 1901 společnost výhodně prodává a jeho majetek v přepočtu na dnešní poměry dosahuje 75 až 298 miliard dolarů! Protože si dobře pamatuje na své chudé začátky, velkou část svých peněz se rozhodne věnovat na charitu, vzdělávání, a umění. Obzvláštní zálibu má v podpoře knihoven. Celkem jich založí 2 811!
Otazníky historie 3/2014
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)