Miniaturní zázrak z And: Vzácná ekvádorská žába znovu nalezena po sto letech
Ekvádorský žabí endemit nesl přes sto let nálepku „pravděpodobně vyhynulý“. Na expedici biologů v Andách se však před nedávnem usmálo obrovské štěstí, když nalezli hned dva exempláře vzácného živočicha.
Pristimantis ruidus nepatří ke snadno polapitelným žábám. Měří totiž necelé tři centimetry, a v hustých andských lesích se tudíž snadno skryje. Typické znaky v podobě bradavičnaté kůže a výrazného hřbetu ve tvaru písmene W však výzkumníky z Quita pod vedením Juana Sáncheze-Nivicely přesvědčily, že narazili na vzácný druh, který naposledy spatřil americký zoolog George Tate v roce 1922.
Významný objev dvou samic ohrožené žáby následně potvrdila analýza vzorků jejich DNA. Vědecká obec tak získala nová cenná data o genetice zmíněného druhu a také indicie, že je jeho populace stále životaschopná. Jedna ze samic měla totiž vyvinuté vaječníky a druhá byla juvenilní, tedy mladá.
Zachraňte pralesy!
Nalezení zástupců domněle vyhynulého druhu představuje podle výzkumníků první krok, a vyzývají proto k ochraně lokality, která je zřejmě jediným útočištěm zmíněných tvorů na celé planetě. Právě bránění místních ekosystémů před nelegální těžbou znamená totiž v Ekvádoru dlouhodobě palčivé téma.
Tamní Andy se sice staly domovem více než 630 druhů obojživelníků, ale aktuálně je pokrývá asi jen třetina původního lesního porostu. A navíc se téměř 60 % ekvádorských druhů nachází na tzv. Červeném seznamu, tedy ve stavu ohrožení. Vědci i aktivisté tudíž doufají, že se znovuobjevená žabka promění v symbol boje za zachování biologické rozmanitosti země.