Mohli v minulosti existovat obří lidé? A kdo byl nevyšším člověkem historie?

09.06.2021 - Nikol Patíková


Reklama

V poměrně pravidelných intervalech zaplavují internet lépe či hůře upravené fotografie „zaručeně pravých“ kosterních pozůstatků našich obřích předků. A vědci pokaždé trpělivě vysvětlují, proč něco podobného není možné. Za vším stojí vcelku jednoduchá fyzika: Se zvětšujícími se rozměry jakéhokoliv objektu totiž jeho objem roste rychleji než povrch. Například při výšce 18 metrů, tedy desetinásobku běžného vzrůstu, by tak tělo muselo „unést“ stokrát větší objem hmoty – což by kosti případného obra rozdrtilo na prach

TIP: Záhada centimetrů: Proč jsou lidé generaci od generace stále vyšší?

Nejvyšším známým člověkem v dějinách, jenž se dočkal i zápisu do Guinnessovy knihy rekordů, se stal na počátku 20. století Robert Wadlow: Měřil 2,72 metru a vážil téměř 200 kilogramů. Na vině u něj byla zvětšená hypofýza a související nadměrná produkce růstového hormonu.

Stanou se z lidí obři?

V průběhu vývoje lidstva se výška člověka značně lišila, nicméně zmíněný vývoj neměl podobu trvalého nárůstu, ale spíše sinusoidy (tedy kolísal). První zástupci rodu Homo dosahovali výšky okolo 120 cm a lidé před 1,5 milionu lety, které dnes řadíme k druhu Homo erectus, měřili 160–180 cm. Pak výška poněkud stagnovala a průměrný neolitický muž měřil asi jen 165 cm a žena kolem 157 cm.

A jak se naše výška vyvíjela v posledních stoletích? Timothy J. Hatton z britské University of Essex sledoval růst dospělých mužů z patnácti evropských zemí od poloviny 19. století do roku 1980: a za sledovaných 130 let vzrostla výška příslušníků silnějšího pohlaví o neuvěřitelných 11 cm! Hlavní faktor růstu představuje podle Hattona zlepšování životní úrovně a menší výskyt nemocí. Důležitou roli však dozajista hraje i omezení dětské práce a obecně lepší výživa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907