Neumlčená víra: Československé svitky Tóry zachránili filantropové z Anglie
Duchovní poklad československých Židů unikl zkáze jen díky péči a odhodlání několika odvážných lidí. To, co málem zlikvidovali nacisté, totiž nechal komunistický režim svému osudu.
Tisíce svitků posvátných textů Tóry po staletí provázely židovské komunity v Československu. Teď si představte, že by tyto cenné artefakty zmizely v propadlišti dějin. Že by je něčí lhostejnost nechala napospas chátrání a zkáze, byly by zapomenuty a možná i úmyslně zničeny. Přesně takový osud jim hrozil v temných letech nacistické okupace a následně i za éry komunistického režimu. Jen díky statečnosti několika odvážných jedinců se tento příběh nezměnil v tragédii, ale naopak v inspirativní svědectví o odvaze a vytrvalosti.
Státní majetek
Za druhé světové války shromáždili nacisté tisíce svitků Tóry z československých synagog, často krátce předtím, než jejich věřící skončili v koncentračních táborech. Svitky byly uskladněny v Židovském muzeu v Praze, kde čekaly na svůj nejasný osud. Po válce však nenastala situace o moc lepší. Rozvrácené židovské komunity neměly možnost si svitky nárokovat a komunistická vláda je považovala za pouhý státní majetek. Hrozilo, že se na ně definitivně zapomene – nebo hůř, že budou zničeny.
Pak ale přišel zlom. V roce 1964 se v Londýně objevila neuvěřitelná příležitost: britský filantrop Ralph Yablon se dozvěděl o osudu těchto svitků a rozhodl se jednat. S nebývalou odvahou a štědrostí financoval jejich odkup a převoz do Británie. Představte si ten okamžik: více než 1 500 svitků, každý s vlastním příběhem, se nakládá na kamiony a vydává se na cestu do nového domova. Bylo to doslova zachránění pokladu před neodvratnou zkázou.
Po příjezdu do Londýna se svitky dostaly do péče Westminsterské synagogy a posléze do rukou organizace Memorial Scrolls Trust (MST), která se stala jejich ochránkyní. Ale co s nimi dál? Zůstanou zamčené v depozitářích jako muzeální exponáty, nebo znovu ožijí?
Nový život
Naštěstí MST měla jasno – tyto svitky patří do komunit, do synagog, kde se mohou opět používat k bohoslužbám. A tak začala jejich neuvěřitelná cesta zpět do života. Dnes jsou rozesety po více než 1 400 synagogách a institucích po celém světě – od USA přes Izrael až po Austrálii. Ne všechny svitky však zůstaly v zahraničí. Některé se po desetiletích vrátili či vrací z exilu do míst, odkud pocházely. Přináší to neskutečně dojemné momenty.
Jeden z těchto svitků například pochází z Uhříněvsi a dnes je vystaven v Poslanecké sněmovně České republiky jako připomínka židovského dědictví. Další svitek se dostal zpět do Liberce, kde kdysi patřil místní židovské obci. Představte si, jaké emoce to vyvolává – po desítkách let se vrací symbol víry a kultury do míst, kde kdysi pulsoval život, ale odkud byli lidé vyhnáni a zavražděni.
Příběh československých svitků Tóry není jen o záchraně starých rukopisů. Je to příběh naděje, odolnosti a neuvěřitelné síly komunity, která se odmítla nechat vymazat z historie. Svitky, které měly zmizet v propadlišti dějin, dnes znovu žijí. Každý z nich vypráví svůj vlastní příběh – příběh víry, která přežila i ty nejtemnější časy. A tak, když dnes někde na světě rabín rozbaluje svitek z Československa a předčítá z něj tóru, není to jen náboženský akt. Je to důkaz toho, že zlo nikdy nezvítězí, dokud jsou lidé ochotni bojovat za svou minulost i budoucnost.
Pomoc z Anglie
Za ohromujícím příběhem záchrany svitků stojí odvážní lidé, kteří se nevzdali, i když šance uspět byla minimální. Ralph Yablon svitky doslova vykoupil ze zapomnění. Bez jeho štědrosti by se do Londýna nikdy nedostaly. Americký umělecký sběratel Eric Estorick žijící v Londýně zase dokázal přesvědčit československé úřady, aby tyto neocenitelné artefakty prodaly. Tým Memorial Scrolls Trust nepřestal pracovat na oživení svitků ani po šedesáti letech. Průběžně zajišťuje, aby svitky našly správné domovy a jejich historie nebyla zapomenuta.