Neznámý mikrokoskos: Příšery z cizích světů okem elektronového mikroskopu

20.04.2020 - Marek Telička

Rastrovací elektronový mikroskop dokáže prostřednictvím pohyblivého svazku elektronů zachytit nepatrné detaily. Titěrný hmyz se proto na výsledných snímcích může jevit jako hrozivé monstrum

<h3>Predátor s jedovatým skusem</h3><p><strong>Stonožka škvorová</strong> <em>(Lithobius forficatus)</em> je aktivním lovcem, jenž svoji oběť zabíjí pomocí jedovatých čelistí – vlastně jde o přeměněné přední končetiny. Tento druh stonožky je 20–35 mm dlouhý a má 15 párů nohou.</p>

Predátor s jedovatým skusem

Stonožka škvorová (Lithobius forficatus) je aktivním lovcem, jenž svoji oběť zabíjí pomocí jedovatých čelistí – vlastně jde o přeměněné přední končetiny. Tento druh stonožky je 20–35 mm dlouhý a má 15 párů nohou.

<h3>Krasavice v krajkovém závoji</h3><p>Síťnatky jsou početnou skupinou hmyzu z řádu polokřídlých <em>(Hemiptera)</em>, na světě žije pravděpodobně kolem 2 000 druhů. Většinou jsou kolem 3 mm velké a i při této velikosti jsou zřetelně síťkované nebo krajkovité. Na snímku jeden z druhů síťnatek bez konkrétního určení.</p>

Krasavice v krajkovém závoji

Síťnatky jsou početnou skupinou hmyzu z řádu polokřídlých (Hemiptera), na světě žije pravděpodobně kolem 2 000 druhů. Většinou jsou kolem 3 mm velké a i při této velikosti jsou zřetelně síťkované nebo krajkovité. Na snímku jeden z druhů síťnatek bez konkrétního určení.

<h3>Bojovníci s prostředím</h3><p>Mravenci žijí prakticky všude na Zemi, snad jen s výjimkou těch nejpustších a nejchladnějších oblastí. Díky sociálnímu způsobu života jsou vůbec nejhojnějším hmyzem na Zemi a i jejich druhová variabilita je velmi bohatá. Na světě je známo kolem 12 500 mravenčích druhů. Na snímku blíže neurčeného mravence jsou krásně vidět barevně odlišené složené oči, tykadla i mohutná kusadla.</p>

Bojovníci s prostředím

Mravenci žijí prakticky všude na Zemi, snad jen s výjimkou těch nejpustších a nejchladnějších oblastí. Díky sociálnímu způsobu života jsou vůbec nejhojnějším hmyzem na Zemi a i jejich druhová variabilita je velmi bohatá. Na světě je známo kolem 12 500 mravenčích druhů. Na snímku blíže neurčeného mravence jsou krásně vidět barevně odlišené složené oči, tykadla i mohutná kusadla.

<h3>Konzervativní nosatci</h3><p>Nosatcovití <em>(Curculionidae)</em> jsou často považováni za nejpočetnější čeleď brouků s více než 40 000 popsaných druhů. Ve skutečnosti ještě více druhů obsahují čeledi lumkovitých <em>(Ichneumonidae)</em> a drabčíkovitých <em>(Staphylinidae)</em> – v obou případech kolem 60 000 druhů. Výrazným znakem nosatců je dlouhý nos s malými tykadly. Jsou téměř výhradně býložraví a často žijí pouze na jednom hostitelském druhu. Na snímku jeden z druhů nosatců bez konkrétního určení.</p>

Konzervativní nosatci

Nosatcovití (Curculionidae) jsou často považováni za nejpočetnější čeleď brouků s více než 40 000 popsaných druhů. Ve skutečnosti ještě více druhů obsahují čeledi lumkovitých (Ichneumonidae) a drabčíkovitých (Staphylinidae) – v obou případech kolem 60 000 druhů. Výrazným znakem nosatců je dlouhý nos s malými tykadly. Jsou téměř výhradně býložraví a často žijí pouze na jednom hostitelském druhu. Na snímku jeden z druhů nosatců bez konkrétního určení.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907