Nová vědecká studie varuje před masturbací: Onanie otupuje váš mozek!

Nová studie tvrdí, že orgasmus dosažený prostřednictvím masturbace je jiný, než při sexu s partnerem. Složité a odlišné hormonální procesy, které se odehrávají během orgasmu, navíc podle vědců otupují mozek

13.01.2016 - Martin Reichman



Ještě v minulém století se o masturbaci vůbec nehovořilo, respektive byla považována za cosi velmi hříšného. Toto povědomí se velmi zlepšilo a se sexuální revolucí se otevřeněji mluví o všech formách sexuálního chování. 

Přesto se až do šedesátých let dvacátého století objevovala lékařská doporučení, která považovala masturbaci za nevyzrálou formu sexuality, a lékaři svým pacientům radili, aby se jí všemožně vyhýbali.

V současnosti se odborníci shodnou na zcela jiném, výrazně pozitivnějším pohledu na masturbaci. Masturbace je podle lékařů nejen přirozená, ale jde také o velmi bezpečný a rychlý způsob, jak dosáhnout sexuálního uvolnění. Během masturbace se člověk naučí znát dobře své tělo a pozná, co mu dělá dobře, což může vést k lepší sexuální komunikaci s partnerem. Podle australských vědců masturbace snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku i zánětu močových cest. Rovněž snižuje riziko cukrovky-2 typu, působí proti nespavosti a snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty.

Větší než malé množství sebelásky

Nová studie vědců ze skotské University of Paisley jde zdánlivě proti současnému proudu lékařské vědy. Závěry doktora Stuarta Brodyho a Tillmana Krugera hovoří o možném „otupování“ mozku a dalších zdravotních rizicích spojených s masturbací. Na první pohled to vypadá, jako návrat o století zpět. Máme se začít bát?

Brody a Kruger se soustředili na funkci hormonů uvolňovaných během orgasmu. Množství a složení těchto hormonů se podle nich liší v závislosti, zda k orgasmu dojde během sexu s partnerem, nebo při masturbaci. Klíčovou roli přitom hraje trojice hormonů – prolaktin, oxytocin a dopamin.

Zdivočelé hormony

Prolaktin je hormon peptidové povahy tvořený předním lalokem hypofýzy. Mimo jiné stimuluje růst mléčné žlázy a ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Během orgasmu hraje tento hormon klíčovou roli v otázce sexuální sytosti – zjednodušeně řečeno, po dosažení orgasmu přispívá prolaktin k celkovému zklidnění a uvolnění. Studie obou vědců ukázala, že při sexu s partnerem vyplaví tělo až o 400 % více prolaktinu než při masturbaci

Druhým důležitým hormonem je oxytocin. Tento hormon je zodpovědný za vznik příjemných pocitů a navozuje pečovatelské a ochranitelské chování u mužů i u žen. Často je proto označován jako „hormon lásky“. Oxytocin hraje klíčovou roli jako protiváha třetího důležitého hormonu – dopaminu.

Dopamin má v nervové soustavě poměrně rozmanité spektrum funkcí, tou patrně nejznámější je ale jeho funkce nositele pocitů potěšení a odměn. Účinky dopaminu proto bývají často spojovány s užíváním drog. Samotný dopamin není pro tělo škodlivý, problém ale může nastat v okamžiku, kdy je ho příliš – mozek (podobně jako u drogově závislých) v takovém případě přestane na účinky dopaminu reagovat. K navození stejných pocitů je poté třeba vyšších dávek tohoto hormonu a zde se všechny tři hormony střetávají v začarovaném kruhunižší produkce prolaktinu a oxytocinu vedou k nadprodukci (respektive pomalejšímu odbourávání) dopaminu. Vysoké dávky dopaminu zase „otupují“, nebo alespoň mohou „otupovat“ mozek.

Brody a Kruger ve své studii upozorňují i na další úskalí dopaminu – ten totiž zároveň funguje jako prekurzor (spouštěč) produkce stresových hormonů adrenalinu – zejména epinefrinu, norepinefrinu a kortizolu, které mohou ve vyšších dávkách představovat nebezpečnou zátěž pro lidské srdce. Vyšší dávky dopaminu tak znamenají i vyšší produkci stresových hormonů. Myslete na to, až si večer pustíte lechtivý film.

Masturbace a onanie

Slovo masturbace pochází z „manu stupratio“ či z „mas turbatio“ a znamená pohlavní sebevzrušování a sebeuspokojení (ukájení). Někdy se také používá termín onanie či ipsace, ojediněle též narcismus. Označení termínem onanie není vzhledem k původu slova přesné, nicméně je to termín běžně používaný. Slovo „onanie“ je odvozené od biblického Onana, kterému ale není připisována masturbace, nýbrž přerušovaná soulož - tedy z křesťanského pohledu Onan těžce zhřešil tím, že promrhal semeno, místo toho, aby je přivedl k přirozenému určení).

  • Zdroj textu

    National Center for Biotechnology Information, Higher Perspective

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci