Osminohá pohroma: Sužované Austrálii hrozí záplava jedovatých pavouků

Letní požáry následované záplavami a dešti vytvořily ideální podmínky pro přemnožení australských sklípkanců

28.01.2020 - Stanislav MihulkaJako by nestačily brutální požáry, a také zničující záplavy, které v posledních týdnech devastují nešťastný australský kontinent. Podle odborníků teď přichází další, takřka „biblická“ rána, tentokrát v podobě masového přemnožení australských sklípkanců, mezi nimiž jsou i velmi jedovaté a smrtelně nebezpečné druhy.

Austrálie stále ještě zažívá nejhorší sezónu požárů za celou řadu desetiletí. Oheň zatím usmrtil 28 lidí a podle odhadů více než miliardu australských zvířat. Ve spálené krajině teď řádí extrémní počasí s kroupami jako golfové míčky, prachovými bouřemi a záplavami. Také přijdou deště, na které hasiči čekají jako na smilování.

TIP: Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

Na deště ale čekají i pavouci sklípkanci. Po deštích vylezou ze svých nor a rozmnoží se. V Austrálii teď pro ně jsou vyloženě ideální podmínky, takže vědci předpovídají pavoučí apokalypsu. V těchto dnech varují veřejnost, že riziko setkání s těmito extrémně jedovatými pavouky bude v následujících týdnech značné. Kousnutí sklípkance skromného je sice smrtelné, ale díky existující protilátce jsou úmrtí způsobené jeho jedem vzácné.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Wikimedia Commons


Další články v sekci