Letní požáry následované záplavami a dešti vytvořily ideální podmínky pro přemnožení australských sklípkanců
Jako by nestačily brutální požáry, a také zničující záplavy, které v posledních týdnech devastují nešťastný australský kontinent. Podle odborníků teď přichází další, takřka „biblická“ rána, tentokrát v podobě masového přemnožení australských sklípkanců, mezi nimiž jsou i velmi jedovaté a smrtelně nebezpečné druhy.
Austrálie stále ještě zažívá nejhorší sezónu požárů za celou řadu desetiletí. Oheň zatím usmrtil 28 lidí a podle odhadů více než miliardu australských zvířat. Ve spálené krajině teď řádí extrémní počasí s kroupami jako golfové míčky, prachovými bouřemi a záplavami. Také přijdou deště, na které hasiči čekají jako na smilování.
TIP: Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů
Na deště ale čekají i pavouci sklípkanci. Po deštích vylezou ze svých nor a rozmnoží se. V Austrálii teď pro ně jsou vyloženě ideální podmínky, takže vědci předpovídají pavoučí apokalypsu. V těchto dnech varují veřejnost, že riziko setkání s těmito extrémně jedovatými pavouky bude v následujících týdnech značné. Kousnutí sklípkance skromného je sice smrtelné, ale díky existující protilátce jsou úmrtí způsobené jeho jedem vzácné.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)