Osminohá pohroma: Sužované Austrálii hrozí záplava jedovatých pavouků

28.01.2020 - Stanislav Mihulka

Letní požáry následované záplavami a dešti vytvořily ideální podmínky pro přemnožení australských sklípkanců

<p>Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.</p>

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.


Reklama

Jako by nestačily brutální požáry, a také zničující záplavy, které v posledních týdnech devastují nešťastný australský kontinent. Podle odborníků teď přichází další, takřka „biblická“ rána, tentokrát v podobě masového přemnožení australských sklípkanců, mezi nimiž jsou i velmi jedovaté a smrtelně nebezpečné druhy.

Austrálie stále ještě zažívá nejhorší sezónu požárů za celou řadu desetiletí. Oheň zatím usmrtil 28 lidí a podle odhadů více než miliardu australských zvířat. Ve spálené krajině teď řádí extrémní počasí s kroupami jako golfové míčky, prachovými bouřemi a záplavami. Také přijdou deště, na které hasiči čekají jako na smilování.

TIP: Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

Na deště ale čekají i pavouci sklípkanci. Po deštích vylezou ze svých nor a rozmnoží se. V Austrálii teď pro ně jsou vyloženě ideální podmínky, takže vědci předpovídají pavoučí apokalypsu. V těchto dnech varují veřejnost, že riziko setkání s těmito extrémně jedovatými pavouky bude v následujících týdnech značné. Kousnutí sklípkance skromného je sice smrtelné, ale díky existující protilátce jsou úmrtí způsobené jeho jedem vzácné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907