Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

31.12.2019 - Stanislav Mihulka

Austrálie čelí katastrofálním požárům, které postihují nejen lidi a majetek, ale i unikátní australskou faunu

<p>Zachráněný vačnatec possum vlnitý</p>

Zachráněný vačnatec possum vlnitý


Reklama

Nepříznivá předpověď z minulých týdnů se bohužel naplňuje. Austrálii sužují smrtící horka a na mnoha místech řádí devastující požáry. Experti se obávají, že unikátní australská fauna, kterou tvoří pozoruhodné druhy živočichů, utrpí v této sezóně požárů značné ztráty. K dispozici jsou první odhady škod a ty nejsou vůbec dobré.

Australští odborníci odhadují, že od propuknutí většího počtu požárů letos v září, mohlo v Austrálii zahynout zhruba 480 milionů živočichů. Mezi oběťmi by mělo být asi 8 tisíc koalů, což představuje asi třetinu celé populace těchto roztomilých vačnatců v Novém Jižním Walesu. Během požárů zahynuli i lidé, i když jejich počet je pochopitelně mnohem nižší.

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Na mnoha místech je situace hrozivá. Vypálenou krajinou bloumají popálená, žíznivá a zmatená zvířata. Místní lidé ale prokazují velkou solidaritu. Přispívají finančními částkami a v terénu také pomáhá rekordní množství dobrovolníků. V Austrálii se požáry opakují každé léto. Letos je ale situace obzvláště nepříznivá kvůli extrémně vysokým teplotám, které panují ve všech šesti státech Austrálie.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Emily Swanson / Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907