Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

31.12.2019 - Stanislav Mihulka

Austrálie čelí katastrofálním požárům, které postihují nejen lidi a majetek, ale i unikátní australskou faunu

<p>Zachráněný vačnatec possum vlnitý</p>

Zachráněný vačnatec possum vlnitý


Reklama

Nepříznivá předpověď z minulých týdnů se bohužel naplňuje. Austrálii sužují smrtící horka a na mnoha místech řádí devastující požáry. Experti se obávají, že unikátní australská fauna, kterou tvoří pozoruhodné druhy živočichů, utrpí v této sezóně požárů značné ztráty. K dispozici jsou první odhady škod a ty nejsou vůbec dobré.

Australští odborníci odhadují, že od propuknutí většího počtu požárů letos v září, mohlo v Austrálii zahynout zhruba 480 milionů živočichů. Mezi oběťmi by mělo být asi 8 tisíc koalů, což představuje asi třetinu celé populace těchto roztomilých vačnatců v Novém Jižním Walesu. Během požárů zahynuli i lidé, i když jejich počet je pochopitelně mnohem nižší.

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Na mnoha místech je situace hrozivá. Vypálenou krajinou bloumají popálená, žíznivá a zmatená zvířata. Místní lidé ale prokazují velkou solidaritu. Přispívají finančními částkami a v terénu také pomáhá rekordní množství dobrovolníků. V Austrálii se požáry opakují každé léto. Letos je ale situace obzvláště nepříznivá kvůli extrémně vysokým teplotám, které panují ve všech šesti státech Austrálie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Emily Swanson / Twitter

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907