Pěchotní srub N-S 82 Březinka: Vzorně restaurovaný bunkr

20.10.2016 - Vladimír Černý

Pěchotní srub Březinka představuje lákadlo pro turisty nejen kvůli dokonalému restaurování interiéru, ale především kvůli instalaci původního kanónu


Reklama

Zdevastovaný objekt Březinky v závěru roku 1989 pronajal od armády – která byla stále úředním vlastníkem, i když se o srub vůbec nestarala – Klub vojenské historie v Náchodě. Jeho záměrem bylo vytvoření expozice zaměřené na československé opevnění a armádu v období první republiky. Brzy se rozeběhly první práce a obětavost členů klubu výmluvně dokládá skutečnost, že je hradili víceméně z vlastní kapsy.

Předchozí část: Pěchotní srub N-S 82 Březinka: Příběh jednoho bunkru

Postupnými opravami se srub nakonec podařilo navrátit do stavu, v jakém byl na podzim roku 1938. K tomu bylo třeba odpracovat tisíce hodin a je takřka neuvěřitelné, co se z někdejší ruiny podařilo vybudovat. Dnešní návštěvník zde tak například může vidět původní funkční filtrovnu, studnu s originálním čerpadlem Royal, ubikace velitele i mužstva a především plně vybavené střelecké místnosti s hlavní atrakcí – originálem pevnostního kanónu vz. 36, který sem byl umístěn roku 2003 po převozu z Norska. Návštěva pěchotního srubu N-S 82 je tak zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný zájemce o vojenskou historii českých zemí. 

Osudy pevnostního kanónu

Protitanková zbraň vyvinutá Škodovými závody v Plzni byla zavedena do stavu čs. armády v roce 1936. Armáda si objednala celkem 741 exemplářů ve třech sériích, ale dostala vzhledem k politickému vývoji jen 268 kusů pocházejících z té první. Kanón na Březince měl výrobní číslo 173 a po Mnichovu byl v polovině roku 1938 montéry ze Škodovky rozebrán a převezen zpět do Plzně.

Odtud jej nacisté odvezli do pevnostního objektu na norském pobřeží a v 90. letech byl uložen v depozitáři Norského muzea ozbrojených sil. Za pomoci Okresního muzea v Náchodě a díky vstřícnému postoji norské strany se mohl v prosinci 2002 vrátit zpět na Březinku a byl kompletně rekonstruován. Slavnostní vernisáž proběhla 2. května 2003 a od té doby kanón tvoří jednu z hlavních atrakcí zdejší expozice.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE Speciál Československé opevnění, brezinka.cz

  • Zdroj fotografií: brezinka.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907