Nové zařízení detekuje nepatrné elektrické signály rostlin. Porozumíme jim?
Pokojové rostliny obvykle nepovažujeme za vhodné partnery ke konverzaci. Nejspíš je to to tím, že neslyšíme, co rostliny říkají.
Švýcarská společnost Vivent SARL se to rozhodla změnit. S podporou crowdfundingové kampaně na Kickstarteru pracují na vývoji zařízení Phytl Signs, které umožňuje detekovat nepatrné elektrické signály rostlin a pak je zprostředkovat k poslechu pomocí reproduktoru.
TIP: Jak najít diamanty? V Africe s tím pomůže rostlina pandán
Phytl Signs používá dva senzory. Jeden z nich se zasune do půdy poblíž rostliny, druhý se připne přímo k rostlině. Konečným cílem projektu je dokázat přeložit, co vlastně rostliny „říkají“ a pak to využít například v zemědělství.
Gizmag, Phytl Signs
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)