Polští rytíři proti německým tankům: Jak se zrodil mýtus statečných kavaleristů?

16.02.2020 - Redakce Válka Revue

Dlouhá desetiletí se tradovala historka, že polští jezdci-huláni odvážně zaútočili na německé obrněnce s téměř středověkou výzbrojí v podobě šavlí a pík. Tento mýtus mající poukazovat na polskou pošetilost a zaostalost ve věcech vojenských má obdivuhodně tuhý kořínek, a dokonce se objevuje i v seriózní literatuře.

<p>Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům</p>

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům


Reklama

Jezdectvo patřilo v meziválečné době k chloubě polské armády. Byli to právě kavaleristé, kteří během polsko-sovětské války 1919–1921 nesli na svých bedrech větší tíhu bojů. A protože SSSR (se svými širokými pláněmi nejen na západě země) se jevil nadále jako potenciální nepřítel, naznala polská generalita, že je záhodno tento druh vojska nadále rozvíjet.

I když si generálové uvědomovali skutečnosti, že vzhledem k masovému rozšíření a vývoji kulometů zřejmě zlaté věky jezdců pominuly, přesto je považovali za důležitou mobilní součást svých sil. Počítalo se s nimi spíše jako s pěšáky, kterým měl kůň sloužit jako přepravní prostředek. V roce 1934 rovněž došlo ke zrušení pík jako zbraně, šavle však (jako doplňková zbraň vedle karabiny) zůstala. K 1. září 1939, disponovala armáda Rzeczpospolité celkem 11 jezdeckými brigádami (každá o zhruba 7 000 mužích), což činilo zhruba 8 % početního stavu celých ozbrojených sil.

Rodí se legenda

A jak vlastně mýtus o boji kavaleristů vznikl? V den zahájení Fall Weiss, tedy 1. září 1939 došlo ve večerních hodinách v Pomořansku u vsi Krojanty ke střetu 18. hulánského pluku (Pomořanské jezdecké brigády) s postupujícími Němci od 20. motorizované divize.

Poláci (kterým se prý v rukou blýskaly šavle) se doslova vrhli na agresory ve snaze zbrzdit jejich postup a poskytnout tak svým spolubojovníkům čas na stažení. Němci prý vskutku zůstali překvapeni a situaci vyřešila až německá obrněná vozidla, která pálila ze svých kanonů a kulometů a donutila polské kavaleristy k ústupu.

Italský výmysl

Ohledně ztrát i přesnějšího průběhu boje panují dodnes neshody, lze pouze s jistotou říci, že útočící muži utrpěli o něco vyšší ztráty než Wehrmacht a přišli i o velitele pluku plk. Kazimierze Mastalerze. Němci však vytušili propagandistický potenciál této akce a druhý den přivedli na místo uvedené šarvátky italské reportéry. Ukázali jim těla padlých kavaleristů a namluvili jim, že polská jízda zde vyjela s šavlemi a píkami proti německým tankům.

TIP: Druhá světová válka očima účastníků: Vzpomínky na polské tažení

Italové poté měli údajně jako první zvláštní zprávu o boji v Pomořansku. Němci o události natočili rovněž film, který protivníkovo jezdectvo zesměšňoval a dále tento mýtus šířil oficiální cestou. Právě důkladnou propagandistickou „masírkou“ Berlína se tato událost (s upravenými údaji) přetavila v nepravdivou legendu, která – byť ji už dříve různí autoři několikrát vyvrátili – v povědomí veřejnosti silně zakořenila a udržela se téměř do dnešních dnů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907