Předpověď počasí na exoplanetě HAT-P-7b: Oblačno, občas rubíny nebo safíry

14.12.2016 - Stanislav Mihulka

Astronomové zjistili, jak vypadají oblaka na extrémně horkém jupiteru HAT-P-7b

Planeta HAT-P-7b -<p>Na žhavé exoplanetě  HAT-P-7b mají oblaka s parami z minerálů</p>
Planeta HAT-P-7b -

Na žhavé exoplanetě  HAT-P-7b mají oblaka s parami z minerálů


Reklama

Exoplaneta HAT-P-7b ze souhvězdí Labutě, která je od nás vzdálená asi 1 000 světelných let je jedním z takzvaných horkých jupiterů. Je asi o 40 procent větší a o 80 procent hmotnější než náš Jupiter. Obíhá ale v těsné blízkosti své hvězdy, a je permanentně rozžhavená na téměř 2 tisíce stupňů Celsia.

David Armstrong z britské Univerzity ve Warwicku a jeho kolegové zpracovali data teleskopu Kepler, který tento hvězdný systém s mnoha dalšími pozoroval po dobu několika let. Zjistili, že se jasnost planety HAT-P-7b během času mění.

Badatelé dospěli k názoru, že změny jasnosti způsobují ohromná oblaka, která kondenzují na odvrácené straně planety. V atmosféře HAT-P-7b zřejmě vanou mohutné vichry a ty prohánějí oblaka po planetě.

TIP: Řídká jako balsové dřevo: Planeta KELT-12b je nafouklý horký jupiter

Planeta HAT-P-7b je tak nesmírně horká, že látky, které běžně známe v pevné podobě, na ní zřejmě tvoří součást oblaků. Proto mraky na HAT-P-7b obsahují základní stavební molekuly minerálů, jako jsou rubíny nebo třeba safíry.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907