Astronomové zjistili, jak vypadají oblaka na extrémně horkém jupiteru HAT-P-7b
Exoplaneta HAT-P-7b ze souhvězdí Labutě, která je od nás vzdálená asi 1 000 světelných let je jedním z takzvaných horkých jupiterů. Je asi o 40 procent větší a o 80 procent hmotnější než náš Jupiter. Obíhá ale v těsné blízkosti své hvězdy, a je permanentně rozžhavená na téměř 2 tisíce stupňů Celsia.
David Armstrong z britské Univerzity ve Warwicku a jeho kolegové zpracovali data teleskopu Kepler, který tento hvězdný systém s mnoha dalšími pozoroval po dobu několika let. Zjistili, že se jasnost planety HAT-P-7b během času mění.
Badatelé dospěli k názoru, že změny jasnosti způsobují ohromná oblaka, která kondenzují na odvrácené straně planety. V atmosféře HAT-P-7b zřejmě vanou mohutné vichry a ty prohánějí oblaka po planetě.
TIP: Řídká jako balsové dřevo: Planeta KELT-12b je nafouklý horký jupiter
Planeta HAT-P-7b je tak nesmírně horká, že látky, které běžně známe v pevné podobě, na ní zřejmě tvoří součást oblaků. Proto mraky na HAT-P-7b obsahují základní stavební molekuly minerálů, jako jsou rubíny nebo třeba safíry.
New Scientist, Nature Astronomy
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)