Proč někteří pěvci vyškubávají srst a vlasy savcům?

03.08.2021 - Stanislav Mihulka

Ptáci z příbuzenstva sýkor si rádi vylepšují hnízda zvířecí srstí a lidskými vlasy. Až doposud byli odborníci přesvědčení, že srst ptáci získávají podobně, jako další materiál na stavbu. Zdá se ale, že jej běžně loupí i nicnetušícím živým tvorům…

<p>Sýkora krade srst spící lišce.</p>

Sýkora krade srst spící lišce.


Reklama

Řada druhů pěvců z příbuzenstva sýkor umí pozoruhodnou věc. Dovedou se přiblížit k nic netušícímu savci a velmi nenápadně mu vyškubnou špetku srsti, se kterou pak odletí a použijí ji na stavbu svého hnízda. Odborníci tomuto zvláštnímu chování říkají kleptotrichie a v odborné literatuře bylo doposud popsáno jen pár případů.

Mark Hauber z americké University of Illinois Urbana-Champaign a jeho spolupracovníci nedávno popsali celou řadu dalších pozorování, převážně z videí dostupných online od amatérských  pozorovatelů ptáků. Sýkory na těchto záběrech loupí srst či vlasy koček, psů, lidí a v jednom případě se jejich kořistí stal dikobraz.

TIP: Ptáci jako lidé: Městští opeřenci jsou odolnější vůči stresu než ptáci z venkova

Již delší dobu víme, že mnozí ptáci z čeledi sýkorovitých (Paridae) používají srst, případně vlasy, při stavbě hnízda. Odborníci si dříve mysleli, že jde o srst z mrtvých zvířat nebo vytrženou srst v prostředí, například na rostlinách s ostny. Teď se ukazuje, že srst v hnízdech zřejmě často pochází přímo ze živých tvorů. Ptáci musejí být při loupení srsti velmi šikovní, protože často jde o inteligentní a vnímavá zvířata, která by mohla ptáka při takovém činu snadno ohrozit. Důvody používání srsti ke stavbě hnízd nejsou úplně jasné. Může to ale souviset s izolačními vlastnostmi takového materiálu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907