Proč někteří pěvci vyškubávají srst a vlasy savcům?

03.08.2021 - Stanislav Mihulka

Ptáci z příbuzenstva sýkor si rádi vylepšují hnízda zvířecí srstí a lidskými vlasy. Až doposud byli odborníci přesvědčení, že srst ptáci získávají podobně, jako další materiál na stavbu. Zdá se ale, že jej běžně loupí i nicnetušícím živým tvorům…

<p>Sýkora krade srst spící lišce.</p>

Sýkora krade srst spící lišce.


Reklama

Řada druhů pěvců z příbuzenstva sýkor umí pozoruhodnou věc. Dovedou se přiblížit k nic netušícímu savci a velmi nenápadně mu vyškubnou špetku srsti, se kterou pak odletí a použijí ji na stavbu svého hnízda. Odborníci tomuto zvláštnímu chování říkají kleptotrichie a v odborné literatuře bylo doposud popsáno jen pár případů.

Mark Hauber z americké University of Illinois Urbana-Champaign a jeho spolupracovníci nedávno popsali celou řadu dalších pozorování, převážně z videí dostupných online od amatérských  pozorovatelů ptáků. Sýkory na těchto záběrech loupí srst či vlasy koček, psů, lidí a v jednom případě se jejich kořistí stal dikobraz.

TIP: Ptáci jako lidé: Městští opeřenci jsou odolnější vůči stresu než ptáci z venkova

Již delší dobu víme, že mnozí ptáci z čeledi sýkorovitých (Paridae) používají srst, případně vlasy, při stavbě hnízda. Odborníci si dříve mysleli, že jde o srst z mrtvých zvířat nebo vytrženou srst v prostředí, například na rostlinách s ostny. Teď se ukazuje, že srst v hnízdech zřejmě často pochází přímo ze živých tvorů. Ptáci musejí být při loupení srsti velmi šikovní, protože často jde o inteligentní a vnímavá zvířata, která by mohla ptáka při takovém činu snadno ohrozit. Důvody používání srsti ke stavbě hnízd nejsou úplně jasné. Může to ale souviset s izolačními vlastnostmi takového materiálu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907