Regenerace ze 3D tiskárny: Vědci vytiskli náhradní tkáně

16.02.2016 - Stanislav Mihulka

S tiskárnou na tkáně je možné vytisknout různé tkáně požadovaného tvaru, které pak lze voperovat do pacienta


Reklama

Podle všeho se už blíží doba, kdy si lékaři vytisknou potřebné tkáně pro pacienta 3D tiskem. Nedávno se objevila důmyslná 3D tiskárna, která dovede vytisknout živé tkáně. Ty pak mohou nahradit poškozené tkáně nebo tkáně zasažené nemocí.

Badatelé už svou tiskárnu Integrated Tissue and Organ Printing System (ITOP) vyzkoušeli a vytiskli ušní boltec, kostní a svalovou tkáň. Když pak své výtvory implantovali do zvířat, tak tkáně dozrály do provozuschopného stavu a vyvinuly si cévy pro zajištění výživy.

3D tiskárna na tkáně nejprve vytiskne formu z biologicky rozložitelného materiálu. Následně ji pak vyplní hydrogelem, který obsahuje živé buňky. Během procesu tisku se buňkám nic nestane, jinak by to nefungovalo. Tkáňoví inženýři se už jistě na nové 3D tiskárny těší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wake Forest Baptist Medical Center, Nature Biotechnology

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907