Retro legenda v novém: Bývalý „ajťák“ křísí kdysi slavné digitrony

21.01.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Dalibor Farný se před několika lety rozhodl znovu vdechnout život číslicovým výbojkám neboli digitronům. Dokáže je přitom vyrobit jako jediný na světě. K čemu digitrony sloužily a jak složité bylo je opět rozhýbat?

<p>Dalibor Farný je dnes jediným výrobcem digitronů na světě. Jejich retro vzhled si vás snadno získá.</p>

Dalibor Farný je dnes jediným výrobcem digitronů na světě. Jejich retro vzhled si vás snadno získá.


Reklama

Daliborovi Farnému svět blikajících číslic uvnitř digitronů naprosto učaroval. Jenže, jak líčí: „Bylo vlastně nemožné dostat se k někomu, kdo by znal jejich technologii. Neměl jsem kontakty na žádné pamětníky. Informací o výrobě samotného digitronu se překvapivě nedochovalo moc.“

Skleněná baňka naplněná směsí plynů, uvnitř s několika drátky ve tvaru číslic, nepředstavuje na první pohled nic složitého. Lidé, kteří už měli s výrobou nějakou zkušenost, přesto Dalibora odrazovali s tím, že nemá šanci digitrony opětovně vyvinout – a už vůbec ne sám, jelikož jde o zapomenutou technologii, kterou by musel znovu objevit.

Fascinující retro

Drátěné cifry ve skleněné nádobě, které rozsvítil výboj plynů, znamenaly v 50. letech vrchol zobrazovací technologie číselných údajů. S digitrony se veřejnost mohla setkat na pokladnách v podobě hodin nebo u stolních kalkulaček. Konec jejich zlaté éry však přinesla 80. léta, kdy je nahradily levnější „ledky“.

Technologie výroby se sice od té doby nezměnila, ale nově se při ní přece jen uplatnily některé inovace. Základem přesného času digitronových hodin se stalo připojení k internetu a 3D tisk: Aby se povrch elektronky během přechodu z jedné výrobní fáze do druhé nepoškodil, vytváří se na 3D tiskárně jeho ochrana.

Jediný na světě

Vyrobit výbojky tak, aby byly spolehlivé stejně jako před padesáti lety, představovalo problém. Tehdy měly továrny plné inženýrů dost peněz i času na vývoj. Dalibor musel správný recept objevit sám, a dokonce ani dnes nemá pocit, že je u konce bádání. Co se zpočátku zdálo jednoduché, to se postupem času komplikovalo.

Bývalý „ajťák“ však dokázal digitrony po půl století vzkřísit. Začínal ve sklepě, ale v současnosti je jediný na světě, kdo je dokáže vytvořit. Každý kus vzniká ručně a projde pečlivou kontrolou i testováním. Za den jich Dalibor vyrobí maximálně deset, čemuž odpovídá také cena – okolo tří tisíc korun za jeden. Zároveň se ovšem nápad ukázal jako geniální: Po podobném kousku totiž mnozí toužili, ale trh jej nenabízel. Tedy až do nedávna. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907