Předchůdci dnešních letuch, vakoveverek a poletuch klouzali vzduchem již před 160 miliony let
Po zemi tehdy dupali velicí dinosauři a zatím nic nenasvědčovalo tomu, že by jejich vláda měla někdy skončit. Nad jejich hlavami už ale plachtili šikovní a elegantní savci.
Paleontologové nedávno objevili dvě velmi pěkné druhohorní fosilie plachtících savců druhů Maiopatagium furculiferum a Vilevolodon diplomylos. Žili asi před 160 miliony let, tedy na sklonku období jury.
Na fosiliích jsou hezky vidět detaily jejich těla, včetně létajících blan, které používali k plachtění. V mnoha znacích jsou podobní dnešní plachtícím savcům, jako jsou letuchy, vakoveverky nebo poletuchy.
TIP: Nový rekord! Perfektně zachovalý savec s chlupy starý 125 milionů let
Zároveň se ale dávní „kluzáci“ od těch dnešních v některých podstatných věcech lišili. Například tehdy ještě zřejmě neexistovaly porosty kvetoucích rostlin, takže se nemohli živit jejich plody. K obživě si museli vystačit s cykasy a kapradinami.
University of Chicago Medical Center, Nature
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)