Úsvit adrenalinového šílenství: První wingsuit s elektrickým pohonem

11.11.2020 - Martin Reichman

Wingsuit flying, tedy létání za pomoci speciální kombinézy, je extrémem samo o sobě. Rakouský instruktor létání nyní oblek vyšperkoval o elektrický pohon. Dokáže s ním letět až 300 kilometrů v hodině!


Reklama

Wingsuit flying, tedy létání pomocí speciální kombinézy, patří ve všech ohledech mezi nejextrémnější sportovní disciplíny. Milovníci wingsuitového létání se vrhají z výšky okolo čtyř tisíc metrů nad zemí a během letu jsou schopni dosáhnout i 200kilometrových rychlostí.

I extrémní sporty mají ale své extrémní podoby. Tou by se mohl v budoucnu stát wingsuiting doplněný elektrickým pohonem. Speciální pohonnou jednotku pro wingsuiting vyvinuli inženýři německé automobilky BMW a Designworks a na vlastní kůži si ji v Alpách vyzkoušel známý rakouský instruktor létání ve wingsuitu a skydivingu Peter Salzmann.

TIP: Seskok z 8 kilometrů bez padáku: Kdo je odvážný skokan Luke Aikins?

Hnací jednotka létajícího obleku je tvořena dvojicí zapouzdřených karbonových vrtulí. Ty má wingsuiter připevněné na břiše a pohání je dvojice elektromotorů o celkovém výkonu 15 kW. Systém po aktivaci umožňuje intenzivní krátkodobé zrychlení až na 300 kilometrů v hodině.

Extrémní rekordy

Světový rekord v rychlosti wingsuitového létání drží Brit Fraser Corsan, který v květnu 2017 letěl rychlostí 397 kilometrů za hodinu. Nejdéle letěl v roce 2012 Kolumbijec Jhonathan Florez – devět minut a šest sekund, který skákal z více než 11 tisíc metrů. Nejdelším letem z pohledu vzdálenosti se může pochlubit Američan Kyle Lobpries, který v roce 2016 překonal vzdálenost přes 32 kilometrů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907