Úsvit adrenalinového šílenství: První wingsuit s elektrickým pohonem

Wingsuit flying, tedy létání za pomoci speciální kombinézy, je extrémem samo o sobě. Rakouský instruktor létání nyní oblek vyšperkoval o elektrický pohon. Dokáže s ním letět až 300 kilometrů v hodině!

11.11.2020 - Martin Reichman



Wingsuit flying, tedy létání pomocí speciální kombinézy, patří ve všech ohledech mezi nejextrémnější sportovní disciplíny. Milovníci wingsuitového létání se vrhají z výšky okolo čtyř tisíc metrů nad zemí a během letu jsou schopni dosáhnout i 200kilometrových rychlostí.

I extrémní sporty mají ale své extrémní podoby. Tou by se mohl v budoucnu stát wingsuiting doplněný elektrickým pohonem. Speciální pohonnou jednotku pro wingsuiting vyvinuli inženýři německé automobilky BMW a Designworks a na vlastní kůži si ji v Alpách vyzkoušel známý rakouský instruktor létání ve wingsuitu a skydivingu Peter Salzmann.

TIP: Seskok z 8 kilometrů bez padáku: Kdo je odvážný skokan Luke Aikins?

Hnací jednotka létajícího obleku je tvořena dvojicí zapouzdřených karbonových vrtulí. Ty má wingsuiter připevněné na břiše a pohání je dvojice elektromotorů o celkovém výkonu 15 kW. Systém po aktivaci umožňuje intenzivní krátkodobé zrychlení až na 300 kilometrů v hodině.

Extrémní rekordy

Světový rekord v rychlosti wingsuitového létání drží Brit Fraser Corsan, který v květnu 2017 letěl rychlostí 397 kilometrů za hodinu. Nejdéle letěl v roce 2012 Kolumbijec Jhonathan Florez – devět minut a šest sekund, který skákal z více než 11 tisíc metrů. Nejdelším letem z pohledu vzdálenosti se může pochlubit Američan Kyle Lobpries, který v roce 2016 překonal vzdálenost přes 32 kilometrů.


Další články v sekci