Úsvit adrenalinového šílenství: První wingsuit s elektrickým pohonem

11.11.2020 - Martin Reichman

Wingsuit flying, tedy létání za pomoci speciální kombinézy, je extrémem samo o sobě. Rakouský instruktor létání nyní oblek vyšperkoval o elektrický pohon. Dokáže s ním letět až 300 kilometrů v hodině!


Reklama

Wingsuit flying, tedy létání pomocí speciální kombinézy, patří ve všech ohledech mezi nejextrémnější sportovní disciplíny. Milovníci wingsuitového létání se vrhají z výšky okolo čtyř tisíc metrů nad zemí a během letu jsou schopni dosáhnout i 200kilometrových rychlostí.

I extrémní sporty mají ale své extrémní podoby. Tou by se mohl v budoucnu stát wingsuiting doplněný elektrickým pohonem. Speciální pohonnou jednotku pro wingsuiting vyvinuli inženýři německé automobilky BMW a Designworks a na vlastní kůži si ji v Alpách vyzkoušel známý rakouský instruktor létání ve wingsuitu a skydivingu Peter Salzmann.

TIP: Seskok z 8 kilometrů bez padáku: Kdo je odvážný skokan Luke Aikins?

Hnací jednotka létajícího obleku je tvořena dvojicí zapouzdřených karbonových vrtulí. Ty má wingsuiter připevněné na břiše a pohání je dvojice elektromotorů o celkovém výkonu 15 kW. Systém po aktivaci umožňuje intenzivní krátkodobé zrychlení až na 300 kilometrů v hodině.

Extrémní rekordy

Světový rekord v rychlosti wingsuitového létání drží Brit Fraser Corsan, který v květnu 2017 letěl rychlostí 397 kilometrů za hodinu. Nejdéle letěl v roce 2012 Kolumbijec Jhonathan Florez – devět minut a šest sekund, který skákal z více než 11 tisíc metrů. Nejdelším letem z pohledu vzdálenosti se může pochlubit Američan Kyle Lobpries, který v roce 2016 překonal vzdálenost přes 32 kilometrů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907