Nově objevený kmen bakterií ze subsaharské Afriky zabíjí různé druhy zvířat podobně jako anthrax a mohl by ohrozit i lidi
Bacillus cereus je tyčinkovitá bakterie, která se velmi běžně vyskytuje v půdě. Také se podílí na bakteriálních otravách jídlem, nebývá ale považována za zabijáka. Teď se to ale nejspíš změní.
Němečtí vědci totiž izolovali z mrtvých šimpanzů, goril a slonů v afrických zemích Kamerunu, Středoafrické republice a Pobřeží slonoviny nový kmen bakterie Bacillus cereus, který podle jeho projevů nazvali Bacillus cereus biovar anthracis.
Jak jméno napovídá, tato bakterie vyvolá infekci, která připomíná děsivou, smrtelnou chorobu sněť slezinnou, čili anthrax. Není to úplná náhoda. Původce anthraxu je blízce příbuzný bakterii Bacillus cereus a nově objevený kmen se z nějakého důvodu projevuje tak, že je to právě anthraxu dost podobné.
TIP: Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř
Badatelé teď intenzivně zjišťují o novém kmeni bakterie Bacillus cereus co nejvíc informací. Obávají se, že když už infikuje šimpanzy a gorily, tak by mohl zasáhnout i místní obyvatele.
IFL Science
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)