V Africe byl objeven nový kmen bakterií: Vyvolává onemocnění podobné anthraxu

10.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevený kmen bakterií ze subsaharské Afriky zabíjí různé druhy zvířat podobně jako anthrax a mohl by ohrozit i lidi

Odběr bakterií z mršiny -<p>Pátrání po nebezpečném kmenu <em>Bacillus cereus</em> v příšeří afrického pralesa</p>
Odběr bakterií z mršiny -

Pátrání po nebezpečném kmenu Bacillus cereus v příšeří afrického pralesa


Reklama

Bacillus cereus je tyčinkovitá bakterie, která se velmi běžně vyskytuje v půdě. Také se podílí na bakteriálních otravách jídlem, nebývá ale považována za zabijáka. Teď se to ale nejspíš změní.

Němečtí vědci totiž izolovali z mrtvých šimpanzů, goril a slonů v afrických zemích Kamerunu, Středoafrické republice a Pobřeží slonoviny nový kmen bakterie Bacillus cereus, který podle jeho projevů nazvali Bacillus cereus biovar anthracis.

Jak jméno napovídá, tato bakterie vyvolá infekci, která připomíná děsivou, smrtelnou chorobu sněť slezinnou, čili anthrax. Není to úplná náhoda. Původce anthraxu je blízce příbuzný bakterii Bacillus cereus a nově objevený kmen se z nějakého důvodu projevuje tak, že je to právě anthraxu dost podobné.

TIP: Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř

Badatelé teď intenzivně zjišťují o novém kmeni bakterie Bacillus cereus co nejvíc informací. Obávají se, že když už infikuje šimpanzy a gorily, tak by mohl zasáhnout i místní obyvatele.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Antonation et al. (2016) PLOS Neglected Tropical Diseases

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907