Vědci spočítali, kolik přátelství můžeme dlouhodobě udržovat




Badatelé se shodují, že počet přátelství, která můžeme dlouhodobě udržovat, není neomezený. Zřejmě vůbec nejdůsledněji otázku lidské sociální skupiny prozkoumal britský antropolog Robin Dunbar, podle nějž může mít člověk maximálně 150 přátel. Při určení této hodnoty vycházel nejprve z fyzických limitů mozku, přesněji z poměru mozkové kůry ke zbytku orgánu. Právě tak se totiž předjímají velikosti sociálních skupin u zvířecích druhů. U lidí tak vědec dospěl k přesnému číslu 148

Kolik přátel máš…

Dál vyšel z předpokladu, že naše mozková kůra dozrála do současné podoby již před 250 tisíci lety. Z té doby mnoho poznatků o lidských skupinách nemáme, Dunbar se tedy zaměřil na nejbližší známé mladší příbuzné – lovce a sběrače. Žili ve třech typech sociálních skupin: Malé měly 30–50 členů, střední 100–200 a velké 500–2 500, přičemž právě prostřední skupiny nakonec „přežily“ do neolitu. Tehdejší vesnice měla obvykle 150 obyvatel, fungovala soudržně, věnovala dostatečný prostor sociální péči a její příslušníci se osobně znali. Podle antropologa si pak zmíněnou hodnotu 150 blízkých lidí podvědomě přenášíme i do současnosti.

Není bez zajímavosti, že i na sociální síti Facebook zůstává průměrný počet „přátel“ 150. Dunbar však dodává, že v emoční krizi se můžeme v průměru obrátit jen na čtyři blízké jedince.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci