Vědci vyvinuli geneticky vylepšená prasata odolná proti „nemoci modrých uší“

Genetičtí inženýři se zaměřili na prasata. Pomocí genetického editoru CRISPR je vyšlechtili je k odolnosti vůči obávané „nemoci modrých uší“

26.02.2024 - Stanislav Mihulka



„Nemoc modrých uší“ je navzdory svému až poetickému názvu velmi obávaným onemocněním prasat, které způsobuje chovatelům obrovské ekonomické ztráty. Nazývá se též reprodukční a respirační syndrom prasat (PRRS, Porcine reproductive and respiratory syndrome), je známé od roku 1987 a ohrožuje chovy v mnoha koutech světa.

Původcem této nemoci je malý RNA virus PRRSV, který se přenáší kontaktem i vzduchem. Dnes je tento syndrom jednou z nejnebezpečnějších infekčních chorob, které ohrožují chovy prasat, a nikoliv náhodou se mu přezdívá prasečí AIDS. Postihuje hlavně selata, která mají při nakažení touto nemocí vysokou úmrtnost.

Editace chrání prasata před virem

Úspěch v boji s touto nemocí nepřinesly ani zavedené očkovací programy, které namísto úplné ochrany, přinášely „pouze“ mírnější průběh onemocnění. Americký výzkumný tým, který vedl Brian Burger ze společnosti Genus Research & Development, proto využil genetický editor CRISPR a s jeho pomocí vytvořil upravená prasata, která jsou proti viru PRRSV odolná. Výsledky výzkumu Burgerova týmu se nedávno objevily v odborném časopisu CRISPR Journal.

Vědci v tomto případě editorem CRISPR upravili gen pro protein CD163, který je preferovaný virem PRRSV jako místo, kde se virus přichytí na buňce, aby do ní pronikl. Výsledkem genetického zásahu nejsou prasata náchylná k infekci virem PRRSV, jinak jsou ale normální.

Podle vědců jde o významný úspěch v živočišné výrobě, který by měl přinést zlepšení zdraví chovaných prasat, omezení nákladů na jejich chov, a také snížení spotřeby antibiotik, která se používají kvůli výskytu infekcí v chovech, byť u viróz je jejich použití fakticky zbytečné. Podle kritiků by geneticky vylepšená prasata mohla omezit motivaci chovatelů ke zlepšování životních podmínek prasat a paradoxně vést k šíření dalších infekčních nemocí. Na trhu by se vylepšená prasata, odolná proti viru „modrých uší,“ mohla objevit během dvou let.


Další články v sekci