Vyvrácená teorie: Útočí hadi častěji během sucha, nebo za deštivých dnů?

10.10.2020 - Marek Telička

<p>Chřestýš mohavský <em>(Crotalus scutulatus)</em> je vysoce jedovatý had, který žije na jihozápadě USA.</p>

Chřestýš mohavský (Crotalus scutulatus) je vysoce jedovatý had, který žije na jihozápadě USA.


Reklama

Obecně se má za to, že v krajinách, kde žijí jedovatí hadi, je setkání s nimi (a potenciálně i uštknutí od nich) pravděpodobnější v suchých obdobích roku. Plazi jsou prý tehdy nuceni více se vydávat mimo svá obvyklá útočiště, což zvyšuje pravděpodobnost střetu s lidmi. Výzkum vedený na základě historických záznamů ovšem ukazuje něco jiného.

Vyvrácená suchá teorie 

Hlavními autory „hadí studie“ byli Caleb Phillips a Grant Lipman, kteří podrobili analýze celkem 5 365 případů uštknutí hadem, k nimž došlo v Kalifornii mezi roky 1997 a 2017. Tým porovnal tato data s dalšími údaji včetně klimatických záznamů NASA a zjistil, že v suchých obdobích případů hadích uštknutí překvapivě ubylo.

K vůbec nejméně incidentům došlo v letech 2015 a 2016, kdy byla země zasažena dlouhotrvajícím suchem. Naopak zvýšení srážek o každých 10 % během předešlých 18 měsíců vyústilo ve vyšší počet hadích uštknutí, a to o 3,9 %.

TIP: Poodhalená plazí tajemství: Jak hadi přišli ke svému jedu?

Phillips a jeho kolegové se domnívají, že příčinu je potřeba hledat v hadí potravě. Myši a další hlodavci, v Kalifornii hlavní položka na jídelníčku jedovatých hadů, se ve vlhkých letech více množí, což zřejmě nahrává i růstu hadí populace. Tím se zvyšuje i možnost potenciálně smrtícího setkání s lidmi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907