Záludnosti sedmi barev: Čím je způsobené zbarvení peruánské Duhové hory

03.10.2022 - Marek Telička

Peruánské Andy jsou nádherným koutem světa. Jedna ze zdejších hor ovšem v posledních letech přitahuje zvlášť velkou pozornost. Jedná se o vrchol Vinicunca, jemuž se rovněž říká Montaña de Siete Colores, což znamená Sedmibarevná hora nebo také Duhová hora

<p>Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)


Reklama

Hora Vinicunca se nachází zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od Cusca, které má zhruba 400 tisíc obyvatel a je správním sídlem oblasti. Zdejší hory jsou zbarveny od tyrkysové po zlatavou. Důvodem je někdejší vulkanická činnost, která obohatila horniny o různé prvky a potom vrásnění, jenž změnilo dříve horizontální položení barevných vrstev. Například červeně zbarvené vrstvy mají příměs oxidu železitého, žlutou má na svědomí pyrit, fialové vrstvy vděčí za své zbarvení goethitu a limonitu a zelené horniny obsahují chlorit. 

Duhová hora je skutečně neobyčejná, ale fotografie, které uvidíte na Instagramu a na prospektech cestovních agentur v Cuscu, jsou upravované a nerealistické. Barvy na nich jsou mnohem sytější než ve skutečnosti. Pokud byste tedy byli v Cuscu a chtěli se na horu vydat, mějte na paměti, že v realitě nevypadá jako kouzelný kopec z cukru. Navíc se dosažení jejího vrcholu v žádném případě nedá označit za snadný výlet.

TIP: Horu Sedmi barev nenajdete v průvodcích, nabízí ale úchvatnou podívanou

Jen jízda autem k bodu, od nějž budete odkázáni jen na vlastní nohy, zabere tři hodiny a pak vás čeká zhruba desetikilometrová cesta náročným terénem. Ti, kdo ji absolvovali, zdůrazňují, že za špatného počasí (déšť nebo sníh) je téměř neschůdná. A v neposlední řadě si musíte uvědomit, že Cusco je sice 3 400 vysoko (takže si člověk na nadmořskou výšku může částečně zvyknout už ve městě), ale Vinicunca je ještě o dalších 1 800 metrů výš. Nadmořská výška 5 200 metrů znamená, že vystoupáte jen o trochu níž, než je výška základního tábora Mount Everestu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907