12 tisíc let staré kostěné flétny napodobují hlasy dravých ptáků

Archeologové objevili v severním Izraeli nejstarší dechové nástroje Blízkého východu. Poslechněte si, jak hrají.

15.06.2023 - Stanislav Mihulka



Lidé se hudbě a výrobě hudebních nástrojů věnují od pradávna. Potvrzuje to i nedávný nález souboru kostěných fléten, jejichž stáří je přes 12 tisíc let, na lokalitě Eynan-Mallaha v severním Izraeli. Jde o nejstarší známé dechové hudební nástroje na Blízkém východě.

Jejich tvůrci byli lidé kultury Natúfien, kteří v pozdní době kamenné obývali východní pobřeží Středozemního moře. Pro odborníky je tato kultura nesmírně zajímavá, protože představuje přechod mezi lovecko-sběračským stylem života a prvními zemědělci.

Jak zní flétna z doby kamenné?

Laurent Davin z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a jeho kolegové neodolali pokušení a vyrobili si repliky, na které si poté zahráli. Díky tomu s překvapením zjistili, že zvuky těchto fléten poměrně věrně napodobují hlasy dravých ptáků, konkrétně poštolky obecné a krahujce obecného. Oba tito dravci přitom žili v dané oblasti a dané době. Zajímavý výzkum publikoval odborný časopis Scientific Reports.

IAA Hamoudi Khalaily

Kostěné flétny nalezené na lokalitě Eynan-Mallaha v Izraeli. (foto: Israel Antiquities Authority, Hamoudi Khalaily, CC BY-SA 4.0)

Francouzsko-izraelský tým archeologů objevil fragmenty sedmi různých fléten pocházejících z doby kolem 10 000 př. n. l., což je největší sbírka pravěkých nástrojů produkujících zvuk, jaká kdy byla v Levantě nalezena. Jednu z fléten se archeologům podařilo objevit v kompletním stavu, je podle vědců světový unikát. Badatelé uskutečnili řadu analýz, díky nimž dospěli k názoru, že uvedené nástroje byly cíleně vyrobeny k napodobování zvuků dravců. Zároveň se ukázalo, že jako materiál pro jejich výrobu byly použity kosti malých druhů kachen, které žily v tehdejší krajině.

Zatím není jasné, k čemu takové nástroje sloužily. Laurent Davin s kolegy se nejprve domnívali, že je používali lovci, k lákání či plašení ptáků. „Zvuk teoreticky mohl lákat dravé ptáky, což následně vytvářelo chaos mezi ostatními ptáky, které pak bylo možné snáze ulovit. Možná i holou rukou,“ uvádí Dr. Hamoudi Khalaily, vedoucí výzkumný pracovník Izraelského památkového úřadu (IAA). Jde ale jen o jedno z tezí. Stejně tak je možné, že pravěké flétny byly používány k podobným účelům, jaké plní dnes – k oslavám či rituálům.

TIP: Nejstarší alkohol: Lidé v Izraeli vařili pivo už před 13 tisíci lety

Jeden z nejdůležitějších testů ale teprve přijde: Na konci podzimu, kdy bude probíhat každoroční migrace ptáků údolím Hula, plánuje doktor Khalaily vzít repliku flétny na naleziště Eynan a zahrát na ni na stejném místě, kde ji lidé před 12 000 lety vytvořili. „Chci zjistit, zda s její pomocí dokážeme přilákat sokola nebo třeba jestřába. Jsem založením optimista, takže věřím, že to bude fungovat,“ uvádí archeolog.


Další články v sekci