Aktivní sluneční skvrna je zpět. Co můžeme čekat tentokrát?

Sluneční skvrna, díky které byly v květnu k vidění úchvatné polární záře, je zpět. Co můžeme čekat tentokrát?

05.06.2024 - Stanislav Mihulka



Ještě neuplynul ani měsíc od úžasných polárních září, které vykouzlila neobvykle mohutná sluneční skvrna, vědci označovaná jako AR 3664. Odpálila několik slunečních erupcí nejvyšší třídy X, a také několik výtrysků koronální hmoty (CME), které zasáhly Zemi a vytvořily skvostnou nebeskou show. Nyní je skvrna (nově s označením AR 3697) zpět. Zpoza slunečního horizontu se vynořila 27. května a od té doby odpálila pět intenzivních erupcí třídy X.

Podobně aktivní skvrny jsou vždy v centru pozornosti odborníků, kteří podrobně sledují jejich chování. Z nejnovějších pozorování zatím plyne, že tentokrát nejspíš nebudeme v souvislosti se skvrnou AR 3697 svědky ohromujících polárních září. Novou sérii erupcí totiž (alespoň prozatím) nedoprovázel žádný zřetelný výron koronální hmoty. Neznamená to ale, že by skvrna AR 3697 vědce nudila – každý den produkuje menší sluneční erupce třídy M a C, které ale zřejmě nebudou mít zásadní vliv na pozemské kosmické počasí.

Možnost, že by skvrna vyprodukovala erupci třídy X, a tím i podmanivou nebeskou podívanou, ale stále existuje. Podle odborníků z platformy SpaceWeatherLive je pravděpodobnost silné erupce zhruba 10 %.

Aktuální rozložení slunečních skvrn. (zdroj: NASA/SDO, CC BY 4.0)

 

Skvrna AR 3697 se momentálně nachází pod slunečním rovníkem, z našeho pohledu přibližně uprostřed slunečního kotouče, což znamená, že cokoliv vyprodukuje, zamíří přímo k nám.


Další články v sekci