Alla Nazimovová: Nezkrotná diva na plátně i v soukromí

Ruská herečka, která prorazila na Broadway i v Hollywoodu? Mimořádně krásná Alla Nazimovová předčila svými honoráři i proslulou Mary Pickfordovou!

03.09.2021 - Olga NivnickáNarodila se na Krymu v bohaté židovské rodině Leventonovů a dostala jméno Miriam. Doma ji však nedrželo nic – otec s oblibou tloukl svou manželku i děti, a Miriam tak často zůstávala u příbuzných. Vystudovala konzervatoř v Oděse a poté přesídlila do Moskvy, kde brala soukromé herecké lekce u věhlasného divadelního režiséra a teoretika Konstantina Stanislavského. Právě v jeho Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) udělala bleskovou kariéru. Vdala se, rozvedla, odešla do souboru proslulého donchuána a krasavce Pavla Orleněva, který se samozřejmě stal i jejím milencem. 

Orleněvův soubor odjel roku 1905 na dlouhé turné do Ameriky a Alle zdejší triumf zachutnal. Nevrátila se do Ruska a místo toho zářila na Broadwayi. Ve filmu debutovala roku 1916 ve Válečných nevěstách a publikum tento protiválečný snímek přijalo s nadšením. Alla získala smlouvu se studiem Metro Pictures a dostala týdenní honorář 13 tisíc dolarů – vyšší, než americká superhvězda Mary Pickfordová!

Šest let bezkonkurenčně kralovala americkému filmu. Koupila si přepychovou vilu na Sunset Boulevardu – bazén nechala postavit ve tvaru Černého moře. Na večírky sem chodily hollywood­ské stars jako Rodolfo Valentino nebo Charlie Chaplin. Ve své vile pořádala uzavřené večírky pro gaye a lesby a sama prožila několik románků se ženami. Pro své lesbické či bisexuální herecké kolegyně vymyslela krycí název „šicí kroužek“. Homosexualita byla v té době v Americe souzena jako zločin.

TIP: Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks: Manželé, kteří vybudovali Hollywood

Roku 1923 ale přecenila síly. Snímek Salome režíroval jeden z jejích milenců a ona nejen napsala scénář, ale také film produkovala. Drahý špás u publika propadl a Alla navíc stárla. Rolí přicházelo stále méně, nakonec prodala i svou pověstnou vilu. Velký comeback na divadelní scény či na stříbrné plátno se jí už nikdy nepovedl...


Další články v sekci